Recenzja zestawu na start dla początkujących
Zastanawialiście się kiedyś jak poprawić własne pismo? Co jest do tego potrzebne i jak zacząć ćwiczenia? Kaligrafia dla początkujących to recenzja wspaniałego zeszytu ćwiczeń, który może wam pomóc rozwiązać każdy z tych problemów, oraz krótki poradnik przedstawiający podstawowe zasady kaligrafii. Możecie je wykorzystać podczas pisania w zeszycie, albumie, listach i nie tylko.
Moje zainteresowanie kaligrafią
Kaligrafia fascynowała mnie już od najmłodszych lat. Chciałam zdobyć umiejętność prowadzenia długopisu czy pióra w sposób umożliwiający stworzenie czegoś wspaniałego. Niestety moje pismo przez długi czas pozostawiało wiele do życzenia, było przeciwieństwem estetyki i staranności. Początkowo brałam przykład z koleżanki, której talent zawsze podziwiałam, jednak szybko stwierdziłam, że nie tędy droga. Moje pismo, ma odzwierciedlać MOJE wnętrze. Zaczęłam oglądać tutoriale pokazujące ćwiczenia. Podjęłam wielokrotne próby opanowania podstawowych zasad pięknego pisania. Nie mając odpowiednich długopisów czy linii pomocniczych. Prawdziwą, wewnętrzną potrzebę zrozumienia kaligrafii poczułam jednak dopiero zaczynając przygodę z bullet jouranal.
Sklep kawowo-artystyczny
Szukając inspiracji i kolejnych możliwości na poznanie kaligrafii i ćwiczeń z nią związanych trafiłam do kameralnego sklepiku internetowego. Tam znalazłam zestaw na start do kaligrafii zawierający dwa zeszyty, szablony z alfabetem, brush pen i kilka dodatków. Właścicielka sklepu jest autorką lifestylowego bloga. Znajdziecie tam wpisy o kaligrafii, kawie i organizacji czasu wolnego. Tymczasem wróćmy do zeszytów.
Opakowanie i dodatki
Zestaw dostałam w prezencie na święta. Opakowanie było dość minimalistyczne, a jednak interesujące. Z brązowej, papierowej torebki wyjęłam dwa zeszyty, brush pena oraz pocztówki, które możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Dwie przedstawiają alfabet złożony z małych i osobno dużych liter. Możemy je wykorzystać jako wzornik podczas ćwiczeń kaligrafii. Kolejna mała karteczka przypomina trochę wizytówkę. Widnieje na niej napis ,,Dzień dobry” wydrukowany jasno szarym tuszem. Od pierwszego spojrzenia zachęca nas do złapania pisaka i rozpoczęcia nauki. Ostatnia kartka to imienne podziękowanie za złożenie zakupu i życzenia od Kasi, prowadzącej sklep. Jestem wprost zachwycona tym małym ukłonem w stronę kupującego. Kilka takich dodatków i miłych słów sprawia, że od razu się uśmiecham i mam jeszcze więcej chęci do działania.
Zeszyty ćwiczeń do kaligrafii
Zeszyty są dość podobne do siebie. W pierwszym znajdziemy krótkie wprowadzenie do tematu kaligrafii i samych ćwiczeń. Zawiera on także wprawki, które pomogą nam przygotować dłoń do wysiłku i pozwolą wyrobić tzw. nawyk ruchowy. Dzięki temu mięśnie zapamiętają wykonywaną czynność. Z czasem zaczniemy prowadzić cienkie linie w górę i grube w dół zupełnie automatycznie. To pozwoli bardziej skupić się na kształcie i wyglądzie liter. Wzory są najpierw zaprezentowane w całości, następnie strzałki dookoła nich wskazują nam co i w jakiej kolejności zrobić. W pozostałej części pierwszej linii, w zależności od stopnia trudności ćwiczenia, znajdziemy też trzy jasnoszare wzory do poprawienia pisakiem. Pod każdą wprawką mamy do dyspozycji dodatkową linijkę na powtórzenie ćwiczenia. Drugi zeszyt zawiera kilka ćwiczeń z poprzedniego arkusza i dużo wolnego miejsca, które możemy poświęcić na pisanie tego co nam tylko przyjdzie do głowy. Na dole każdej strony wygospodarowano miejsce do wpisania daty dla lepszego monitorowania postępów.
Linie znacznie różnią się od tych wykorzystywanych w zeszytach szkolnych. Przestrzeń do pisania wyznaczają dwie pogrubione kreski. W środku znajdują się pochyłe linie ułatwiające pisanie kursywą. Pozostałe miejsce można wykorzystać do zawijasów liter i ozdobników własnego autorstwa. Papier wewnątrz książeczek jest dość gruby co sprawia, że brush pen nie prześwituje na drugą stronę i nic się nie rozmazuje. Kartki pozostają estetyczne pomimo nacisku końcówki pisaka.
Brush Pen
Pędzelkowy pisak firmy Tombow to dla mnie całkowita nowość. Co prawda miałam już do czynienia z brush penami, lecz były one znacznie bardziej miękkie. Ten wchodzący w skład zestawu do kaligrafii dla początkujących jest twardy, ale jednocześnie bardzo łatwo prowadzi się po papierze. Przykładając go po raz pierwszy do kartki pomyślałam, że może być przez to mniej elastyczny, jednak nic bardziej mylnego. Sprawdza się znakomicie. Nie zawsze udaje mi się wprawdzie idealnie poprowadzić linię. Pojawiają się dziwne załamania kreski, ale myślę, że jest to spowodowane brakiem wprawy. Muszę się go jeszcze nauczyć, zobaczyć jak się zachowuje w różnych sytuacjach, a problem powinien zniknąć. 🙂
Odpoczynek – ważna część pracy
We wstępie autorka wspomniała o ,,zakwasach” pojawiających się podczas ćwiczeń. Muszę przyznać, że zbagatelizowałam ostrzeżenie. Szybko jednak przekonałam się, czym grozi zapisanie połowy zeszytu w jedno popołudnie. Ćwiczenia wciągnęły mnie tak bardzo, że nie sposób było się od nich oderwać. Niestety moja dłoń, nieprzyzwyczajona do nieustannego wykonywania zawijasów długopisem, trochę na tym ucierpiała. Okazało się, że ruch używany przy kaligrafii różni się trochę od tego podczas kolorowania. Inaczej rozkłada się napięcie mięśni, a cały proces jest czymś zupełnie nowym dla dłoni. Przerwy w pracy są więc mile widziane, chociażby po to, by zachować komfort.
Ogólne wrażenia
Zeszyt jest moim zdaniem dobrze zaprojektowany. Pomyślano o wszystkim: liniach wspomagających proces nauki, odstępach na dodatkowe zawijasy, miejscu na zapisywanie dat, by monitorować swoje postępy. Ćwiczenia ,,wprawki” pomagają oswoić się z tematem kaligrafii. Ponumerowane strzałki instruują jak zabrać się za pisanie literek. Szare wzorki pozwalają wdrożyć się w technikę pisania. Arkusz zawiera również dużo miejsca na samodzielne wykonywanie napisów i szlaczków. Całość wygląda bardzo schludnie i estetycznie. Bonusowe karteczki sprawiają, że czujemy się docenieni przez autora i dodatkowo zachęcają do pracy. Brush Pen Tombow hard wprost idealnie sprawdza się dla początkujących. Łatwo prowadzi się go po papierze, nie wymyka się spod kontroli tak jak miękkie pisaki pędzelkowe. Zestaw na start, to pierwszorzędne wprowadzenie w świat pięknego pisania. Z pewnością sprawdzi się u każdego, kto zaczyna swoją przygodę z kaligrafią.