antystresowa.pl/

Kolorowanka po numerach dla dorosłych – Color Quest

Malowanie po numerach na papierze

Z kolorowanką po numerach miałam do czynienia już wcześniej. Nie wciągnęło mnie to tak bardzo, jak zwykłe malowanki antystresowe. Miałam problem z doborem kolorów. Wzory wydawały mi się mało realistyczne. Miały zdecydowanie mniej detali, a linie i numerki bardzo rzucały się w oczy. Teraz mam już większe doświadczenie z kolorowaniem. Próbowałam też swoich sił w malowaniu po numerach, które bardzo mi się spodobało. Pomyślałam — to przecież prawie to samo, tylko na papierze i bez farb. Postanowiłam więc spróbować jeszcze raz. Kupiłam nieco inny rodzaj kolorowanki numerycznej. Pola nie mają nieregularnych kształtów — bardziej przypominają piksele.

Kolorowanka numeryczna - sowa
Kolorowanka numeryczna – sowa

Kolorowanka po numerach Color Quest, Joanna Webster

Color Quest to dość cienka książka o dużym formacie. Jest dostępna w kilku księgarniach z zagranicznymi pozycjami np. libristo. Na przedniej okładce znajduje się pikselowy tygrys. Z tyłu widzimy pszczołę i krótki opis kolorowanki w języku angielskim. Niestety tych dwóch wzorów nie pokolorujemy. Choć wewnątrz znajdziemy podobne.

Color Quest - kolorowanka po numerach, Joanna Webster
Color Quest – kolorowanka po numerach, Joanna Webster

W środku znajduje się 30 obrazków o różnej tematyce. Są postacie, zwierzęta, krajobrazy i abstrakcje. Wzory składają się w całości z figur geometrycznych. Trójkątów, kwadratów, kół i sześciokątów. Każdy obraz zawiera konkretną figurę jednej wielkości. W różnych kolorowankach pola mogą być mniejsze lub większe. Druk jest szary, więc łatwiej go zamalować. Jednak nie wszystkie kolory, zwłaszcza jasne, go pokryją. Obrazki znajdują się po jednej stronie kartki.

Kolorowanka numeryczna - pola z trójkątami
Kolorowanka numeryczna – pola z trójkątami

Z tyłu możemy zobaczyć, jak wyglądają gotowe kolorowanki. Niestety ani strony ze wzorami, ani miniaturki nie są ponumerowane.

Color Quest - kolorowanie piksele
Miniaturki gotowych obrazków na końcu kolorowanki

Z lewej strony każdego arkusza do kolorowania jest umieszczona legenda. Każdemu numerkowi odpowiada kolor, którym pomalujemy daną przestrzeń. Obrazki nie wychodzą poza stronę — każdy z nich jest otoczony czarną ramką.

Color Quest kolorowanka po numerach
Abstrakcja do pomalowania – widać perforację i wzór kolorów

Kartki mają perforacje, można je wyrwać i kolorować gdziekolwiek chcemy. Choć z tym wyrywaniem trzeba działać ostrożnie. Sama oderwałam jeden wzór tak, że zniszczyłam cały narożnik kolorowanki.

Kolorowanka po numerach — wrażenia z malowania

Trzeba przyznać, że w kolorowance numerycznej koloruj się nieco inaczej. Moim zdaniem, bardzo ważny jest dobór kolorów. Większość wzorów jest tak zaplanowana, by poszczególne barwy tworzyły cienie. Ich nieodpowiedni wybór zepsuje ten efekt. Oczywiście niektóre odcienie możemy spokojnie zastąpić lub całkiem wyeliminować — np. te w tle. Sama miałam dość duży problem z doborem kolorów w pierwszej kolorowance numerycznej100 Coloriages Mysteres. Teraz mam większą paletę barw i jest mi łatwiej.

Kolorowanie po numerach dla dorosłych
Porównanie legendy kolorów i moich pisaków

Po czasie stwierdzam jednak, że dobierając barwy do pierwszego rysunku w Color Quest też popełniłam błąd. Rysowałam kreski koło wzornika, żeby dobrać szarości i wszystko wyglądało ok. Gdy zaczęłam malować, jedne kolor okazał się wyglądać ciemniej na większej powierzchni. W efekcie odwróciłam skalę cieni. Wniosek — lepiej zamalować większą przestrzeń porównując pisadła do wzornika na kartce.

Color Quest - wilk
Pierwszy wzór jaki pokolorowałam – szarości są zbyt podobne do siebie

Pokolorowane wzory z bliska wyglądają dość… dziwnie. Pola zdają się nie tworzyć spójnej całości. Efekt jest widoczny dopiero z odległości kilku metrów. Gdy powiesimy obrazek na ścianie lub oprzemy nad biurkiem. Na początku może nas to drażnić. Kolorując, nie do końca widzimy ten prawdziwy wzór. A nic niemówiące bohomazy mogą nas zniechęcić do dalszej pracy. Ale uwierzcie mi — to kwestia przyzwyczajenia.

Kolorowanka po numerach kredkami - sześciokąty
Kolorowanie po numerach kredkami – sześciokąty

Czym kolorować po numerach?

Tym razem stanowczo polecam pisaki i markery. Kolorowało mi się nimi bardzo przyjemnie. Papier jest gruby, więc fajnie wchłania tusz. Kartki są wyrywane. Nie musimy się martwić, że atrament zniszczy kolejne strony. Wystarczy oderwać kolorowankę numeryczną.

Color Quest - tygrys z pikseli
Color Quest – tygrys z pikseli

Tusz markerów szybciej pokrywa pola. Cały proces kolorowania jest znacznie sprawniejszy i przyjemniejszy. Pomalowane powierzchnie mają jednolity odcień. Kredek było mi po prostu szkoda. Trzeba zużyć dość dużo każdego koloru, by pomalować całą stronę. A kartki są spore.

Kolorowanka numeryczna - gepard
Gepard pokolorowany kredkami

Dla kogo kolorowanie po numerach?

Na to pytanie dość ciężko odpowiedzieć. Kolorowanka po numerach tak właściwie nie jest odzwierciedleniem malowania po numerach. W kolorowaniu mamy do czynienia z kartką i pisadłami. Podczas malowania, z płótnem i farbami. W tej konkretnej kolorowance cały obrazek jest pokryty polami o tej samej wielkości i kształcie.

Wzory do kolorowania po numerach
Numerki są widoczne na jasnych kolorach

Kolorowanki numeryczne z góry narzucają kolory, jakich mamy użyć. To może być ułatwieniem dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z kolorowaniem. Choć dobór barw do legendy przy obrazku może być trudny, jeśli masz mało pisadeł. Gdy efekt za bardzo odbiega od oryginału, może Cię zniechęcić do dalszej pracy.

Książka jest dobrej jakości. Kartki są wyrywane, a papier jest gruby. Nic nie prześwituje. Szkoda, że strony nie są numerowane. Kolorowane wzory można by wtedy łatwo znaleźć pośród miniaturek na końcu.

Miasto - kolorowanka numeryczna
Miasto – kolorowanka numeryczna

Color Quest – plusy

 • Grube kartki,
 • strony z perforacjami,
 • szare, delikatne linie,
 • druk jednostronny,
 • 30 obrazków do kolorowania w dużym formacie,
 • ciekawe wzory o różnej tematyce,
 • obrazki w całości na jednej kartce,
 • kolorowanki o zróżnicowanym stopniu trudności,
 • z tyłu książki miniaturki gotowych wzorów.

Color Quest — minusy

 • Część wzorów ma dość dużo białych pól,
 • niektóre obrazki mają puste przestrzenie między polami do pokolorowania,
 • rysunki lepiej wyglądają z daleka, z bliska mogą być nierozpoznawalne,
 • strony nie są numerowane przez co trudniej dopasować obrazek do miniaturki
 • jasne kolory nie pokrywają linii i numerków.

Leave a Reply