Pierwsza kolorowanka z Mangą w mojej kolekcji
Szczerze powiedziawszy nigdy nie miałam do czynienia z kolorowaniem Mangi. Nie jestem fanką japońskich komiksów. Widywałam wcześniej namalowane w tym stylu postacie gdzieś w mediach społecznościowych. Podobały mi się, ale mnie nie zachwycały. Szukając kolorowanek dla dorosłych w księgarni internetowej trafiłam na książki z serii Pop Manga. Pomyślałam: ,,Czemu nie?”. Zawsze musi być ten pierwszy raz.
Wybierając książkę przeglądałam kilka pozycji autorki – Camilli d’Errico. Przejrzałam zdjęcia i filmy na YouTube. Najbardziej spodobała mi się kolorowanka Cute and Creepy. Zawierała rysunki nie tylko postaci, ale też zwierząt i potworów z opowiadań z dreszczykiem. Obrazki są bardziej urocze niż straszne. 🙂
Pop Manga Cute and Creepy – krótka charakterystyka kolorowanki
Pop Manga ma format kwadratu. Przypomina wyglądem książki Kerby’ego Rosanesa. Na okładce widzimy jeden z wzorów, w części pokolorowany. Z tyłu znajduje się opis książki w języku angielskim.
W kolorowance dla dorosłych znajdziemy aż 76 stron do pokolorowania. Niektóre obrazki są nadrukowane na jednej stronie, inne na dwóch. Kontury są ciemnoszare, niemal czarne. Przypominają kreski zrobione ołówkiem. Większość wzorów zawiera elementy grayscale – cienie i zamalowane pola. Niektóre wzory mają tło – szlaczki, pióra, czaszki i inne. Druk jest dwustronny, ale kartki są dość grube.
Kolorowanie Mangi kredkami
Pierwszy obrazek w kolorowance wykonałam kredkami Prismacolor Premier. Kolory można było mieszać i rozmazywać. Rysiki nie ślizgały się na papierze. Kolor dobrze wnika w strukturę kartki, nie trzeba używać jednego koloru kilkukrotnie, by uzyskać dobre krycie. Byłam miło zaskoczona. Rysowało mi się bardzo przyjemnie. Kolorowanie tak mnie wciągnęło, że jednego wieczoru pomalowałam aż trzy wzory.
Jedynym minusem jest to, że pokolorowane wzory odbijają się na sąsiadujących stronach. Przed przystąpieniem do malowania trzeba będzie wymazać ślady.
Kolorowanie pisakami i markerami
Pisakami koloruje się w książce równie dobrze. Najczęściej używałam pisadeł firmy Kuretake z tuszem wodnym. Nie prześwitują, nie brudzą, nie przebijają. Z markerami jest trochę gorzej. Z doświadczenia wiem, że alkoholowy tusz przebija przez kartki w większości kolorowanek. Tak jest i tym razem. Jeśli chcemy używać markerów do malowania musimy być świadomi, że na odwrocie kartki znajduje się wzór, który zostanie zniszczony. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć kolorowankę pomalowaną pisakami i markerami i wzór pod spodem. Od razu widać, które kolory to markery.
Pop Manga Cute and Creepy – recenzja kolorowanki dla dorosłych
Choć nie jestem wielką fanką japońskich komiksów, kolorowanka Pop Manga Cute and Creepy bardzo mi się spodobała. Zawiera dużo obrazków. Część przypomina postacie i potwory z filmów np. piękną i bestię, kota z Cheshire czy Diabolinę. Rysunki są urocze, momentami nawet zabawne. Szkoda, że niektóre zostały nadrukowane na dwóch stronach. Nie lubię na siłę wciskać rysików między strony żeby pokolorować dane pole.
Kontury wyglądają jak kreski ołówka. Dzięki temu wzory zyskują dodatkowy urok. Elementów grayscale w niektórych obrazkach jest zbyt dużo, ale to raczej kwestia gustu. Kartki w kolorowance Pop Manga Cute and Creepy są dość grube, co nie zmienia faktu, że markery przebijają. Druk jest dwustronny, więc używając ich musimy się liczyć z konsekwencjami. Jedna kolorowanka zawsze zostanie zniszczona. Kredki i pisaki wodne prezentują się w książce znakomicie. Koloruje się nimi bardzo przyjemnie.
Pop Manga Cute and Creepy – zalety
- 76 stron do kolorowania,
- kolorowanki słodkich potworków i postaci Mangi,
- obrazki jedno i dwustronne,
- miej i bardziej skomplikowane wzory,
- elementy grayscale,
- gruby papier,
- kredki i pisaki wodne nie przebijają.
Pop Manga – wady
- Druk dwustronny,
- w niektórych obrazkach ciężko pokolorować elementy na łączeniu stron,
- zbyt dużo czarnego i szarego koloru w niektórych obrazkach,
- markery przebijają.