Spis treści:
#kursoksiążka ,,Asertywność i pewność siebie” – Ola Budzyńska
Jak pewnie się domyślacie, jestem wielką fanką książek. Nie tylko tych do kolorowania – uwielbiam fantastykę i powieści młodzieżowe. Interesuję się także rozwojem osobistym. Częściej niż dla zabawy, czytam z chęci poznania i zrozumienia siebie. Kursoksiążkę poleciła mi przyjaciółka. ,,Jak to, nie znasz Pani Swojego Czasu?” – zapytała ze zdziwieniem. Szybko przejrzałam sklep i blog autorki. Zaciekawiły mnie nie tylko produkty, ale i sama idea szerzenia świadomości zarządzania czasem i planowania. Zachwycona sklepem szybko znalazłam pozycję, która na tapetę brała moje dwa największe problemy. Zarówno asertywność, jak i pewność siebie, nigdy nie były moimi mocnymi stronami. Staram się to zmienić już od jakiegoś czasu, ale bez większego skutku. Postanowiłam spróbować z poradnikiem innym niż wszystkie, łączącym cechy książki i kursu z ćwiczeniami.
Książka zmuszająca do myślenia
Rozwój osobisty pewnego wysiłku i samozaparcia. Autorka już na wstępie informuje nas, że praca z kursoksiążką nie będzie łatwa, czasem wręcz nieprzyjemna. By zmienić stare nawyki musimy zajrzeć w głąb siebie. To, co tam znajdziemy, nie zawsze nam się spodoba. Ważne jest sumienne wykonywanie ćwiczeń i szczere wypełnianie rubryczek. To nie jest lektura na jeden wieczór. Raczej zestaw przydatnych informacji i zadań, do których będziemy długo wracać. Analizować, powtarzać, czytać kilkukrotnie.
Książka nie podaje nam na tacy gotowych rozwiązań. Nie ma listy rzeczy ,,do zrobienia” by stać się osobą asertywną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zamiast tego autorka zwraca naszą uwagę na genezę powstania problemu z asertywnością, skłania do analizy własnych przekonań. Po przeczytaniu kursoksiążki zmienił się mój sposób postrzegania tych pojęć. Zrozumiałam, jak wiele czynników wpływa na bycie osobą asertywną, ale też jak błędnie interpretowałam te zagadnienie.
Kilka informacji o wyglądzie i zawartości #kursoksiążki ,,Asertywność i pewność siebie”
Kursoksiążka to tak właściwie gruby kołozeszyt. W środku znajdziemy sześć rozdziałów, każdy jest poświęcony innemu zagadnieniu. Oprócz wiedzy teoretycznej, poznamy wiele ciekawych przykładów z życia autorki i nie tylko. Całość dopełniają ćwiczenia, mające pomóc nam zajrzeć wgłąb siebie. To taki pierwszy kroczek do zmiany. Na marginesie każdej strony wygospodarowano miejsce na drobne zapiski, a pod koniec podrozdziałów, pustą kartkę na notatki. Całość przypomina bardziej zeszyt ćwiczeń niż tradycyjną książkę.
Pomimo tego, że lektura jest dość długa (271 stron), język jest przejrzysty i przyjemnie się ją czyta. Od pierwszych stron widać, że została napisana od serca, przez osobę która rozumie poruszane przez siebie problemy. Nie znajdziemy tu zbyt wyszukanych sformułowań, czy niezrozumiałych pojęć. Kursoksiążkę porównałabym raczej do rozmowy z przyjaciółką – autorka i odbiorca są na tym samym poziomie.
Do kursoksiążki ,,Asertywność i pewność siebie” dołączony jest audiobook, którego możemy zacząć słuchać jeszcze zanim paczka z papierową wersją do nas dotrze. Otrzymujemy także dostęp do platformy ze wszystkimi ćwiczeniami z książki. Możemy je pobrać, wydrukować i wypełniać gdy skończy nam się miejsce w zeszycie. Przydadzą się także np. gdy za jakiś czas będziemy chcieli sprawdzić postępy i wykonać je ponownie.
Książka jest pełna złotych myśli, które warto zapamiętać, lub nawet powiesić na tablicy korkowej nad biurkiem.
Plusy
- Swobodny, zrozumiały język,
- zawiera praktyczne porady,
- ważne myśli wyszczególnione za pomocą ramek i różowych cytatów,
- miejsce na notatki,
- dużo ćwiczeń,
- dostęp do platformy online i audiobooka w cenie,
- pisana przez człowieka, dla człowieka,
- nie obiecuje cudownych rozwiązań i nie gwarantuje szybkiej przemiany, jak większość poradników,
- można z niej korzystać kilkukrotnie.
Minusy
- Kółka chwilami przeszkadzają w pisaniu
Minusów tak właściwie jest niewiele. To raczej kwestia gustu. Tak, kursoksiążkę momentami czyta się ciężko, przez to, że skłania do myślenia, które jest niewygodne. Ale to bardzo dobrze! To znaczy, że wykraczamy poza naszą strefę komfortu i rozpoczynamy zmianę. 🙂
Minimalnie przeszkadzały mi kółka łączące kartki. Czasem zacinały się przy ostatnich stronach i musiałam podkładać coś pod spód, żeby swobodnie notować. Mam wrażenie, że ta forma i tak bardziej sprzyja pisaniu niż tradycyjna, klejona książka.
Dla kogo jest #kursoksiążka ,,Asertywność i pewność siebie”?
Moim zdaniem, dla każdego. Nie tylko dla tych, którzy uważają się za osoby mało asertywne czy niezbyt pewne siebie. Lektura zawiera wiele ciekawych spostrzeżeń na temat błędnych przekonań, samooceny, czy poczucia własnej wartości. Najpierw wyjaśnia czym są te pojęcia, jaka jest ich geneza, pozwala je zrozumieć. Dopiero później podaje przykłady na ich zmianę. Ola Budzińska kursoksiążkę napisała z myślą o kobietach, co widać i po języku i po przykładach odnoszących się bezpośrednio do wychowania, czy sposobu myślenia Pań. Według mnie, treść jest jednak uniwersalna i mogłaby być wykorzystana i przyswojona również przez mężczyzn.
Dzięki tej lekturze dowiedziałam się wielu rzeczy, zrozumiałam swoje błędy i spojrzałam na siebie zupełnie inaczej. Z pewnością będę wracać do ćwiczeń, a tymczasem na półce czeka już kolejna książka autorki – ,,Cele i planowanie”.
Takie pitu pitu , ktory kazdy z nas doskonale zna, a i tak nie wprowadza do swojego zycia albo wprowadza i zmian nie widzi. Co najbardziej zaintrygowalo mnie w ksiazce Pani Swojego Czasu Asertywnosc i Pewnosc Siebie to dialog z czytelnikiem. Ta ksiazka zadaje Ci pytania i zmusza do udzielenia odpowiedzi.