antystresowa.pl/

Czarny papier do wydrapywania – co to takiego?

Inspiracja z dzieciństwa

O wydrapywance pierwszy raz usłyszałam w szkole podstawowej, na lekcji plastyki. Sami kolorowaliśmy wtedy kartki i pokrywali je czarną farbą. Po wielu latach, na komercyjną wersję, wydawaną przez producentów z Chin trafiłam dzięki cioci. Kupowała jedną dla swojej córki, więc i ja dostałam ,,na spróbowanie”. W tym wpisie postaram się przybliżyć Wam proces samodzielnego tworzenia czarnego papieru do wydrapywania oraz zrecenzować dwa gotowe arkusze.

Czarny papier do wydrapywania – nie tylko dla dzieci

Jeszcze parę miesięcy temu, wydrapywanki nie były dostępne w Polsce. Zainteresowani musieli zamawiać je na zagranicznych stronach, a przesyłka trwała bardzo długo. Dziś arkusze bez problemu dostać można w wielu sklepach. Nie jest to produkt zbyt popularny wśród dorosłych. Moim zdaniem, można się jednak przy nim wspaniale bawić. Wydrapywanka umożliwia tworzenie abstrakcji, napisów, krajobrazów. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej.

Wydrapywanka - kwiecista abstrakcja
Kwiatki stworzone na czarnym papierze do wydrapywania

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wydrapywanki różnią się między sobą sposobem nadrukowania koloru pod czarną farbą. Niestety nie widać tego na opakowaniu, więc wybieramy raczej na ,,chybił – trafił”. Tworząc na pierwszym papierze, który otrzymałam w prezencie, byłam zachwycona. Teraz, mając porównanie wiem, że nie zdecydowałabym się ponownie na jego zakup. Każdy kolor, którym pokryto kartę był oddzielony białą przestrzenią. Ponadto, barwy na arkuszu tworzyły pasy. Przy wydzieraniu większych kształtów wyglądało to nieciekawie. Zamiast widzieć piękne kontury rysunku, skupiałam się na ułożeniu barw, co psuło cały efekt.

Czarny papier do wydrapywania
Widok na białe przerwy między paskami koloru

Druga wydrapywanka jest o wiele lepsza. Kolory tworzą pod czarną farbą plamy. Barwy przechodzą płynnie między sobą, dając interesujący, estetyczny efekt. Jedynym mankamentem jest nierównomierne nadrukowanie kolorowych obszarów. W konsekwencji, tworząc obrazek może on zająć jeden kolor, zamiast wielu. To właśnie przytrafiło mi się podczas tworzenia czerwonego kwiatka, widocznego na obrazku poniżej. Złożyłam, że jako centralny, największy obiekt pracy, będzie bardziej zróżnicowany pod względem barwy.

Czarny papier do wydzierania - kwiatek
Czerwony kwiatek

Przede wszystkim delikatnie

Jak można się domyślić, czarna farba, którą pokryte są kolory schodzi dość łatwo. Do wykonania pracy potrzebujemy drewnianego patyczka, dołączonego do arkuszy. Zdarza się jednak, że przypadkiem naruszymy czarną powłokę. Bardzo nie lubię takich niespodzianek, potrafią zepsuć cały efekt obrazka. Staram się więc uważać i przechowywać kartki w teczce.

Pamiętajcie również o tym, żeby do zdrapywania używać wyłącznie dołączonego patyczka, ewentualnie wykałaczki lub patyka do szaszłyków. Igła się nie sprawdzi – zbyt ostra końcówka zniszczy kolorową powłokę. Kredki i ołówki również nie są odpowiednie do wydzierania, mogą zostawić kolorowy ślad.

Jak samodzielnie zrobić czarny papier do wydrapywania?

Nie jest to skomplikowane zadanie. Do jego wykonania potrzeba zaledwie kilku rzeczy, które większość z nas posiada w domu. Wycieczka do sklepu plastycznego nie będzie więc konieczna. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. Tworzenie na własnoręcznie zrobionym arkuszu można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu farby.

Rzeczy potrzebne do wykonania czarnego papieru do wydrapywania
Rzeczy niezbędne do wykonania wydrapywanki

Co będzie nam potrzebne?

  1. Kartka białego papieru. Najlepiej trochę grubsza, z bloku technicznego. Będziemy mieli pewność, że po pokryciu jej farbą zachowa swój kształt, zamiast wyginać się na wszystkie strony.
  2. Kredki. Najlepiej sprawdzą się pastele olejne lub kredki świecowe.
  3. Pędzel. Ja używam szerokiego, z płaską końcówką. Malowanie nim jest o wiele szybsze i łatwiejsze.
  4. Czarna farba plakatowa lub olejna

Zaczynamy od pokolorowania całej kartki. Technika jest dowolna, możemy rysować plamy lub paski. Ważne, żeby efekt nas zadowalał, a na papierze nie zostało puste miejsce. Gdy nasza karta wygląda mniej więcej tak, jak na poniższym zdjęciu, możemy przystąpić do kolejnej czynności.

Kartka pokolorowana pastelami olejnymi
Kartka pokryta kolorowymi pastelami olejnymi

Kartkę pokrywamy grubą warstwą czarnej farby. Najlepiej nałożyć ją dwukrotnie. Gotowe! Teraz pozostaje tylko poczekać, aż papier wyschnie i możemy przystąpić do wydrapywania 🙂

Test własnoręcznie wykonanej wydrapywanki

Własnoręcznie zrobiona wydrapywanka nieco różni się od produktów dostępnych w sklepach. Kolory są zazwyczaj mniej wyraźne. Łatwo je również uszkodzić zdrapując farbę. Przy wydrapywaniu większych powierzchni, mogą pojawić się rysy oraz czarne smugi. Niemniej jednak warto spróbować, ponieważ cały proces tworzenia kartki dostarcza dużo frajdy. 🙂 Jak wyglądają poszczególne kształty wykonane w papierze własnej roboty, możecie zobaczyć w galerii poniżej.

Czarny papier do wydrapywania – podsumowanie

Wydrapywanki nie są tak popularne wśród dorosłych jak kolorowanki antystresowe. Niemniej jednak, tworzenie w czarnym papierze jest przyjemną odmianą. Pobudza wyobraźnię i odstresowuje. Sprawdzą się w podróży, gdy nie chcemy zabierać ze sobą całego plecaka kredek i pisaków. W tym przypadku wystarczy patyczek, kartka i odrobina kreatywności. Będziecie zdziwieni ile radości może dać jeden arkusz wydrapywanek i jakie cuda można w nich stworzyć.

Leave a Reply