antystresowa.pl/

Jak zrobić Bullet Journal – od czego zacząć?

Moje propozycje dziennika

Jest bardzo dużo pomysłów na to, co zapisywać w dzienniku oraz sposobów, jak to robić. Nie jestem w stanie pokazać Wam wszystkich. Dlatego postaram się zaprezentować te najważniejsze oraz najciekawsze projekty. Każda przykładowa strona, będzie wykonana w co najmniej dwóch wariantach. Pamiętajcie, że możecie je wykorzystywać i zmieniać według własnego zapotrzebowania. Dziennik ma odzwierciedlać wasze wnętrze, nie moje, nie bójcie się eksperymentować. Jak więc zrobić idealny Bullet Journal? Od czego zacząć pracę?

Co się przyda?

W poprzednim wpisie wybieraliśmy zeszyt i myśleliśmy o tym, co może się znaleźć w naszym dzienniku. Czego jeszcze będziemy potrzebować do zrobienia idealnego kalendarza, na miarę naszych potrzeb? Możliwości jest bardzo wiele. Oto moje propozycje:

  • Długopis – to zdecydowanie podstawowe narzędzie. Warto na początku wybrać ulubiony kolor i grubość oraz zaopatrzyć się w kilka sztuk tego samego modelu. Ciągła zmiana długopisów, lub skończeniem się tuszu może negatywnie wpłynąć na estetykę.
  • Linijka i cyrkiel – pierwsze z nich zdecydowanie przydatne przy robieniu niemal każdej ze stron. Cyrkla użyjemy okazjonalnie, np. do zrobienia Trackerów.
  • Cienkopisy, pisaki, kredki i markery – jednym słowem wszystko co kolorowe. Świetnie nadadzą się do pisania, ozdabiania czy zakreślania różnych obszarów.
  • Washi tape – kolorowe tasiemki we wzorki do dekorowania i zaznaczania stron.
  • Znaczniki – dla łatwej organizacji i uniknięcia szukania poszczególnych stron.
  • Spinacze, klej – do przymocowania zdjęć i dodatkowych materiałów. Spełnią także funkcję tymczasowych znaczników.
  • Naklejki – najlepiej te przeznaczone do planowania. Przedstawiają różne zajęcia i aktywności np. sprzątanie, seans filmowy, zakupy.

Do tej listy z pewnością można by dopisać jeszcze dużo pozycji. Sami zdecydujcie co najbardziej wam się przyda. Wybierzcie także dominujące barwy, ponieważ zwężenie gamy kolorystycznej poprawi czytelność i estetykę zapisu.

Jak zrobić Bullet Journal - przybory
Przybory przydatne w tworzeniu Bullet Journal

Wybór stylu i czcionki

Podczas prowadzenia własnego dziennika, warto wybrać odpowiedni styl stron. Wcześniejszy plan tego, jak mniej więcej będzie wyglądał zeszyt, pomoże uniknąć kiczu. Co za dużo to nie zdrowo. Łączenie wielu stylów, np minimalistycznego, prostego z bardziej skomplikowanym i pełnym kolorowych zdobień wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Ja sugeruję skupić się jednak na jednym, wybranym motywie, który najbardziej wam odpowiada. Ograniczyć liczbę używanych kolorów do trzech, czterech i używać wielu odcieni. Możemy też dobrać odpowiedni kanon do każdego działu dziennika. Kalendarz może być prosty, czarny z zielonymi zdobieniami. Strony poświęcone hobby będą natomiast pełne kolorów. Ważne, by podążać za tym, co nam odpowiada i znaleźć złoty środek, dzięki czemu zeszyt będzie wyglądał schludnie.

Ważnym elementem jest również czcionka. W zeszycie każdy chciałby pisać starannie i ładnie. Jeśli nie jesteście zadowoleni ze swojego pisma, możecie ćwiczyć. Sama pisałam kiedyś jak kura pazurem, ale dzięki odpowiedniej motywacji i pracy udało mi się zmienić nieco charakter pisma. Polecam również skorzystać z zeszytów do kaligrafii. Jeden z nich, wkrótce dla was opiszę. Pamiętajcie, że zeszyt robicie dla siebie i wy macie być z niego zadowoleni. Czcionkę w tytułach możecie tworzyć sami bazując na wybranym motywie lub stylu. Moje propozycje możecie zobaczyć poniżej. Mam nadzieję, że was zainspirują. Kilka innych, bardziej rozbudowanych będziecie mieli okazję zobaczyć przy okazji następnych wpisów.

Przykładowe zapisy tytułów w Bullet Journal

Miejsce na notatki

Przestrzenie, w których możemy swobodnie zapisywać to, co akurat przyjdzie do głowy pojawiać się muszą dość często. Warto zostawić wolne miejsce przy planie tygodnia, listach nawyków, lub zostawić parę stron wolnych. Ja nie jestem zwolennikiem przypinanych karteczek. Odrywają się lub odklejają, nawet te, przyczepione zszywkami, często niszcząc przy tym strony. Zagubione notatki w niczym nam przecież nie pomogą… Natchnienia i pomysły mogą być utrwalane na marginesie, zapisane w ramkach, lub karteczkach narysowanych. Kilka moich pomysłów znajdziecie w galerii. Ozdobne kartki wykorzystałam przyklejając je stabilnie taśmą dwustronną

Jak zrobić Bullet Journal – ozdoby

Próbkę tego obszernego tematu, możecie zobaczyć w galerii. Ozdobne ramki lub narożniki z pewnością urozmaicą każdy wpis w dzienniku, czy podkreślą jego rolę. Sposobów na ozdabianie jest mnóstwo. Małe rysunki na dole strony, motywy roślinne lub całe strony poświęcone wyłącznie obrazkom. Możemy wklejać do zeszytu zdjęcia, wycinki z gazet, ozdobne taśmy i wstążki. Moje sposoby na ozdabianie poszczególnych stron pokażę przy okazji następnych wpisów. Zobaczycie cytaty na pierwszej stronie dziennika, kilka planów miesiąca w motywach pór roku i nie tylko. Tymczasem zachęcam do mojej tablicy z inspiracjami na portalu Pinterest.

One comment

  1. […] lub po prostu zależy wam na lepszej organizacji dnia mam dla Was ciekawy pomysł. Jak zrobić Bullet Journal? Oto kilka moich […]

Leave a Reply