Spis treści:
Dekoracji ciąg dalszy
W jednym z poprzednich wpisów przedstawiłam Wam kilka pomysłów na wykonanie świątecznych śnieżynek. Teraz pora na kolejne papierowe dekoracje. Aniołki wykonane techniką Quillingu są stosunkowo łatwe i pięknie się prezentują. Będą wspaniałą ozdobą choinki, okna, czy dodatkiem do świątecznego wieńca. Można je również wykorzystać jako prezent dla bliskiej osoby.
Mały aniołek techniką Quillingu
Ta ozdoba składa się zaledwie z kilku modułów, które z łatwością uformujemy w palcach. Pomimo swoich małych rozmiarów prezentuje się znakomicie. Jego zrobienie zajmie nie więcej niż kilkanaście minut. Dzięki temu możemy szybko stworzyć cały komplet ozdób tego wzoru.
Wykonanie ozdoby
Do zrobienia małego aniołka potrzebujemy około 20 papierowych pasków, igły do Quillingu, kleju, oraz długopisu lub podkładki ze szpilkami.
Zaczynamy od głowy, wykonanej z dwóch pasków. Następnie formujemy aureolę i skrzydła. Możemy to zrobić nawijając paski na długopis czy palec, lub przytrzymać papier szpilkami na korkowej podkładce. Do głowy przyklejamy kolejne kółko, tym razem bardziej luźne. Możemy użyć do tego więcej niż jednego paska. Sukienka składa się z czterech łezek. Po ich sklejeniu, możemy dodatkowo owinąć całość sukienki paskiem, żeby zakryć łączenia.
Sznurek do zawieszenia aniołka najlepiej przymocować klejem po środku aureoli. W przeciwnym razie będzie się przesuwał, a aniołek wisiał krzywo.
Drugi wzór aniołka techniką Quillingu
Ta wersja świątecznej ozdoby jest nieco większa i bardziej skomplikowana, nie należy jednak do najtrudniejszych. Aniołek składa się z głowy, aureoli oraz trzech przestrzeni wypełnionych małymi modułami. Największym utrudnieniem są pojedyncze paski na końcu każdego z nich.
Do zrobienia anioła będzie nam potrzebna igła do Quillingu, klej i podkładka korkowa ze szpilkami. Możemy również wykorzystać zdjęcie jako wzór, lub naszkicować obrazek anioła. Ułatwi nam to wykonanie symetrycznych skrzydeł. Aniołek składa się z około 50 pasków.
Instrukcja tworzenia ozdoby
Zaczynamy od głowy, która u mojego aniołka składa się aż z 6 pasków. Możecie oczywiście zmienić ilość, jeśli odpowiada wam inny rozmiar kółka. Do głowy przyklejamy aureolkę, uformowaną tak jak u małego aniołka. Następnie zaczynamy tułów. Ja zrobiłam najpierw szkic całego anioła na kartce i przyczepiłam ją szpilkami do podkładki. Później ułożyłam pasek odpowiednio go formując i sklejając. Środek wypełniłam małymi modułami. Moim zdaniem, najbardziej pasują łezki, choć można użyć dowolnych form. Po zapełnieniu wnętrza dodałam po bokach dwa kształty w innym kolorze. Zdjęłam całość z podkładki i owinęłam kilkoma paskami, zginając każdy z nich na dole. Celowo zostawiłam między nimi przerwy. Są przedłużeniem tułowia.
Skrzydła robimy tak samo jak sukienkę aniołka. Jedyną różnicą jest ich kształt – końcówki lekko zaginamy do góry.
Czerwony anioł z Quillingu
Ostatni aniołek to zdecydowanie mój ulubieniec. Spośród podanych przeze mnie wzorów, zrobienie go zajęło mi najwięcej czasu. Do jego wykonania potrzebujemy dużej ilości narzędzi – igły, kleju, podkładki ze szpilkami, grzebienia do Quillingu, karbownicy oraz podkładki ze sztyftami. Aniołek składa się w przybliżeniu z 80 pasków.
Tworzenie aniołka techniką Quillingu
Robienie aniołka zaczynamy standardowo od głowy, którą tworzy 6 – 7 pasków. Następnie formujemy aureolkę. Tym razem wykonałam ją za pomocą grzebienia do Quillingu. Owijamy kolejno pasek wokół ząbków, zaczynając od środkowego, a kończąc na zewnętrznych.
Moduły, z których składa się kokarda, ręce w kształcie łezek, dłonie z kółek i półksiężyców jesteśmy w stanie uformować w rękach. Do zrobienia górnej partii sukienki, potrzebujemy natomiast podkładki ze sztyftami. Tworzymy kształt widoczny na obrazku poniżej, zdejmujemy z podkładki i ściskamy tak, by ramiona zetknęły się na środku. Następnie owijamy paskiem przepuszczonym przez karbownicę.
Dolna część sukienki to powielenie modułu użytego do zrobienia aureoli i dowolne wypełnienie. Ja użyłam kółek, łezek oraz kawałków karbowanego paska, który imituje falbankę.
Skrzydła anioła
Skrzydła aniołka zrobiłam za pomocą grzebienia do Quillingu. Narzędzie należy trzymać uchwytem do boku, tak żeby ząbki były ułożone poziomo. Nawijamy paski zaczynając od górnego ząbka, wracając do dołu. Przechodzimy stopień niżej i tak dalej. Proces tworzenia skrzydła przedstawia poniższy filmik:
Paski najlepiej skleić przed rozpoczęciem nawijania papieru na ząbki. Skrzydełka nie będą się rozpadać w trakcie i zachowają ładny kształt.
Aniołki z papieru – podsumowanie
Aniołki nie są trudną do wykonania, skomplikowaną ozdobą. Doskonale poradzą sobie z nimi nawet osoby dopiero zaczynające przygodę z Quillingiem. Do zrobienia niektórych wzorów potrzebujemy jednak dużej ilości narzędzi, a to może niekiedy stanowić problem. Przed rozpoczęciem projektu warto także sprawdzić, czy posiadamy wystarczającą ilość materiału do pracy. Podane przeze mnie wartości są przybliżone – paski liczyłam po wykonaniu aniołków, nie w trakcie.
Zachęcam Was do testowania wzorów i ich modyfikowania. Podzielcie się również swoimi wrażeniami i komentarzami. 😉