antystresowa.pl/

Proste kolczyki z Quillingu – pomysł na świąteczny prezent

Prezent D.I.Y. dla fanów rękodzieła

Przed świętami zwykle jest czas szukania idealnych prezentów dla znajomych i członków rodziny. Ja w tym roku postanowiłam większość upominków wykonać własnoręcznie. Na pierwszy ogień poszły proste kolczyki z Quillingu. Moim zdaniem to prezent bardzo uniwersalny. Papierowa biżuteria zawsze wygląda ładnie i estetycznie. Spodoba się miłośnikom rękodzieła. A do tego kolczyki techniką Quillingu są łatwe i szybkie do wykonania. W przedświątecznej gorączce to bardzo ważne argumenty 😉

Wzór prostych kolczyków do Quillingu znalazłam na Pintereście i trochę przerobiłam. Link do wersji oryginalnej możecie znaleźć tutaj.

Proste kolczyki z Quillingu wykonane z pasków w trzech kolorach

Proste kolczyki z Quillingu – niezbędne akcesoria

Do zrobienia kolczyków techniką Quillingu potrzebujemy:

  • Igła do Quillingu,
  • paski papierowe (u mnie o grubości 5 mm),
  • klej,
  • nożyczki,
  • szablon geometryczny lub szablon kołowy i podkładkę korkową,
  • szpilki,
  • płaskie szczypce (opcjonalnie),
  • bigle ze sprężynką (czyli po prostu haczyki do kolczyków),
  • metalowe kółka.

Na cały projekt użyłam 27 pasków papieru. Wybrałam 4 kolory – 3 do wewnętrznych modułów i 1 do obwódki.

Proste kolczyki z Quillingu - niezbędne akcesoria
Niezbędne akcesoria do wykonania kolczyków

Proste kolczyki z Quillingu krok po kroku

Zrobienie kolczyków z Quillingu jest naprawdę szybkie i proste. Zazwyczaj tworząc biżuterię najpierw przygotowuję jedną zawieszkę, a później następną. Ten wzór nie jest jednak skomplikowany i składa się z małej ilości elementów. Dlatego tym razem uformowałam wszystkie elementy za jednym zamachem. Później natomiast zabrałam się za sklejanie obu kolczyków.

Na początek przygotujemy więc 12 łezek. Po 4 z każdego koloru. Paski papieru zwijamy na igle i wkładamy do szablonu. Ja użyłam koła o średnicy 20 mm, ale jeśli chcecie żeby papierowa biżuteria była mniejsza, możecie wybrać inny szablon.

Łezka to bardzo prosty moduł w technice Quillingu. Wyjmujemy koło z szablonu i przyklejamy koniec paska. Chwytamy kółko palcami, jedną ręką przytrzymując tę część, która pozostanie zaokrąglona. Drugą ściskamy koniec modułu, tworząc szpiczastą końcówkę. I to cała filozofia. 🙂

Kolczyki z Quillingu proste
Gotowe łezki – elementy kolczyka z Quillingu

Kolejny etap to owinięcie łezek kolorem, który wybraliśmy na obwódkę. Później musimy jeszcze wygiąć łezki w odpowiedni sposób, by pasowały do kształtu kolczyka. Możemy najpierw przykleić paski, lub zrobić to dopiero po uformowaniu kształtu modułów. Ja przykleiłam paski w pierwszej kolejności. Musimy pamiętać, by odpowiednio nakładać klej. Najlepiej przy szpiczastym i okrągłym zakończeniu łezki oraz na środku boków. Nie lubię smarować całego paska, bo przy zginaniu modułu wierzchnia warstwa papieru może się odkształcać.

Proste kolczyki techniką Quillingu
Moduły z obwódką techniką Quillingu -zestaw na jeden kolczyk

Formowanie prostych kolczyków z Quillingu na podkładce korkowej

Teraz musimy lekko wygiąć łezki. W tym celu możemy owinąć je wokół palca lub długopisu. Gdy wszystkie są już uformowane możemy zacząć sklejać proste kolczyki z Quillingu. Łezki będziemy ustawiać w trzech rzędach po dwa moduły. Muszą się stykać okrągłymi końcami, tak jak na zdjęciu poniżej. Najlepiej zrobić to na podkładce korkowej lub odwrocie szablonu geometrycznego. Przypinając każdy element szpilką przytrzymujemy je w odpowiedniej pozycji. Klej szybko zwiąże, a my mamy wolne ręce i możemy działać dalej.

Formowanie prostych kolczyków z Quillingu na podkładce korkowej
Formowanie prostych kolczyków z Quillingu na podkładce korkowej

Między modułami zostaną puste przestrzenie. Wypełniamy je małymi kołami z Quillingu. Ja zrobiłam je z połowy paska. W zależności od tego jak przykleicie łezki, miejsca na kółka może być więcej lub mniej.

Jak zrobić kolczyki z papieru
Oba kolczyki z papieru już prawie gotowe

Na koniec przyklejamy bokiem puste w środku koło na górę kolczyka. Zobaczcie jak to wygląda na zdjęciu powyżej. Moduł z przestrzenią w środku formujemy z połowy paska. Wkładamy do szablonu o średnicy ok. 8 mm. Wyjmujemy i sklejamy. Teraz wewnętrzną część paska zawijamy w przeciwną stronę niż zazwyczaj, by zrobić miejsce.

Pora na zawieszki do papierowych kolczyków. Nawlekamy je na metalowe kółka i całość przekładamy przez ostatni stworzony element. Zaciskamy metal płaskimi szczypcami. Jeśli ich nie mamy, możemy użyć nożyczek.

Proste kolczyki z Quillingu – pomysł na prezent

Papierowa biżuteria to prosty i szybki pomysł na prezent. Niemal każdy projekt kolczyków wygląda ciekawie i estetycznie. Spodoba się nie tylko fankom projektów D.I.Y. Projekt możemy dopasować do preferencji danej osoby – zmienić kolory, wybrać inne zawieszki, zmodyfikować wielkość elementów. Choć kolczyki są zrobione z papieru, pozostają trwałe i sztywne przez długi czas. Musimy oczywiście zadbać o odpowiednie przechowywanie, żeby nie zostały zgniecione. Przed zapakowaniem ich na prezent warto uprzedzić odbiorcę, by otwierał go ostrożnie.

Proste kolczyki techniką Quillingu to bardzo uniwersalny pomysł na podarunek. Możemy je wręczyć bliskiej osobie pod choinkę, na Wielkanoc, czy z okazji urodzin.

Leave a Reply