antystresowa.pl/

Świąteczne śnieżynki z Quillingu – trzy wzory dla początkujących

Wzory świątecznych śnieżynek idealne dla każdego

Całkiem niedawno prowadziłam warsztaty Quillingowe z grupą starszych osób. Długo zastanawiałam się co im pokazać, jakie wzory zaproponować. A że zbliża się Boże Narodzenie, wybór padł na ozdoby choinkowe. Choć wykonywałam kilka już w ubiegłym roku, postanowiłam stworzyć nowe projekty świątecznych śnieżynek z Quillingu. Ponieważ warsztatowicze to osoby, które nigdy nie spotkały się z tą techniką postawiłam na prostotę. Żadnych skomplikowanych modułów, wymagających użycia wielu akcesoriów. Wzory musiały być po prostu ładne i estetyczne.

Świąteczne śnieżynki z Quillingu - 3 wzory dla początkujących
Świąteczne śnieżynki z Quillingu – 3 wzory dla początkujących

Przygotowałam trzy wzory płatków śniegu. Opisałam je poniżej w kolejności od najprostszego, czyli w tym wypadku tego, który składa się z samych łezek.

Jeśli jesteś osobą, która dopiero dowiedziała się o Quillingu, koniecznie sprawdź moje poradniki dotyczące narzędzi i podstawowych kształtów używanych w tej technice.

Świąteczne śnieżynki z Quillingu – czego potrzebujemy do ich wykonania?

Do wykonania tych świątecznych śnieżynek z Quillingu nie potrzebujemy wielu akcesoriów. Przydadzą nam się:

  • Igła do Quillingu,
  • paski papierowe,
  • klej,
  • nożyczki,
  • szablon kołowy.

Zamiast igły można spokojnie używać patyczka do szaszłyków, choć to mniej wygodne. Nożyczki są potrzebne do przecięcia kilku pasków na pół. Szablon pomaga w tworzeniu równych modułów. Teoretycznie bez niego też dacie radę, ale będzie mniej estetycznie.

Wszystkie narzędzia możecie kupić w moim Antystresowym sklepie.

Śnieżynka z łezek

Na pierwszy ogień instrukcja wykonania najprostszej śnieżynki, złożonej z samych łezek. Wszystkie moduły są zrobione z jednego paska papieru. Wyjątek to wieszak, zrobiony z połowy.

Szablon do Quillingu z linijką - jak użyć
Moduł w szablonie

Zaczynamy tradycyjnie od środka, czyli od sześciu dość sporych łezek. Żeby je zrobić nakładamy pasek na igłę i zwijamy. Zdejmujemy moduł i wkładamy w otwór szablonu o średnicy 14mm. Możemy go przytrzymać palcami, tak żeby nie wypadł, ale jednocześnie się rozwijał. Wyjmujemy gotowe luźne koło i ściskamy jeden z jego boków formując łezkę. Dopiero teraz sklejamy.

Pierwsze moduł śnieżynki z Quillingu
Pierwsze moduł śnieżynki z Quillingu

I szczerze powiedziawszy to cała filozofia, bo resztę modułów wykonujemy identycznie. W kolejnym etapie koła mają średnicę 11 mm. Tworzymy z nich 12 łezek i wklejamy po dwie w przestrzenie między poprzednim rzędem modułów.

Świąteczne śnieżynki z Quillingu dla początkujących
Kolejny rządek łezek

Kolejne łezki formujemy z kół o średnicy 13mm i przyklejamy między poprzednio przyklejone kształty.

Moduły w Quillingu - łezki
Ciemnoniebieskie moduły nad jasnymi łezkami

Ostatnie łezki z kół o średnicy 15mm przyklejamy okrągłą stroną do dołu. Wkładamy je między drugi rządek modułów. Moje mają lekko kwadratowy kształt, ale to niezamierzony efekt. 😉

Wieszaczek robimy natomiast z połowy paska. Zwijamy go na igle, zdejmujemy i pozwalamy papierowi się lekko rozwinąć w palcach. Sklejamy i staramy się wewnętrzną część ułożyć tak, żeby powstał jeden, duży otwór. Możemy też zawinąć papier dookoła czegoś okrągłego, np. nakrętki od kleju czy długopisu, skleić i zdjąć. Przez to kółko możemy przewlec sznurek i powiesić płatek śniegu na choince lub w oknie.

Świąteczna śnieżynka techniką Quillingu
Gotowa śnieżynka z Quillingu

Świąteczne śnieżynki z Quillingu – drugi wzór

Ten płatek śniegu zaczynamy od małego kółka, o średnicy 8mm.

Świąteczne śnieżynki z Quillingu  - drugi wzór
Początek śnieżynki – małe kółko

Następnie formujemy znane nam już łezki (koło o średnicy 13mm). Przyklejamy je do pierwszego modułu ,,dupkami” do środka.

Ozdoby świąteczne z Quillingu
Świąteczne śnieżynki z Quillingu – drugi wzór

Teraz pora na podłużne moduły – oczka. Do ich zrobienia potrzebujemy dwóch, sklejonych pasków. Formujemy 6 kół (18 mm) i zgniatamy je z dwóch stron tworząc spiczaste końcówki.

Ozdoby z papieru - Boże Narodzenie
Dodajemy podłużne moduły.

Z obu stron długich modułów doklejamy podobne, mniejsze oczka (14 mm). W sumie jest ich 12. Między nimi, nad łezkami kolejne 6 (15 mm). Wieszak sklejamy dokładnie w ten sam sposób jak w poprzednim wzorze śnieżynki.

Świąteczne śnieżynki z Quillingu - 3 wzory dla początkujących
Gotowa śnieżynka świąteczna – drugi wzór.

Śnieżynka z Quillingu – 3 wariant

Na koniec najbardziej skomplikowany wzór. Tak naprawę wcale nie jest jakoś specjalnie trudny, ale ma najwięcej niestandardowych modułów zrobionych z połowy, albo dwóch pasków.

Zaczynamy tradycyjnie od środka, czyli od zwykłego, ciasnego kółka. Następnie formujemy cztery łezki z dwóch pasków (14 mm) i przyklejamy do okręgu naprzeciwko siebie. Między nie wkładamy małe, okrągłe moduły z połowy paska. Najlepiej przyklejać je jednocześnie i przytrzymać przez chwilę aż klej zwiąże. W przeciwnym razie wszystko się rozpadnie. Jeśli macie podkłady korkowe, możecie przymocować kształty do siebie szpilkami i zdjąć za chwilę.

Jak zrobić śnieżynkę z Quillingu krok po kroku
Łezki i kółka czyli początek trzeciej śnieżynki

Nad małymi kółkami, brzuszkiem do środka przymocowujemy łezki (15 mm).

Jak zrobić śnieżynkę z Quillingu
Kolejny rządek łezek

Następnie sklejamy 8 kół o średnicy 12 mm i przytwierdzamy między łezkami.

Ozdoby bożonarodzeniowe z papieru
Dodajemy koła

Do brzuszków łezek doklejamy koła z jednego paska.

D.I.Y. świąteczne ozdoby
I mniejsze kółka

Do każdego z nich, szpicem w górę przyklejamy trzy łezki – po bokach mniejsze (10 mm), a między nie większe (12 mm). Jeszcze tylko po małej kulce z połowy paska na środkową łezkę, wieszak i gotowe.

świąteczna śnieżynka z Quillingu
Gotowa świąteczna śnieżynka z Quillingu

Świąteczne śnieżynki z Quillingu – trzy wzory dla początkujących

Śnieżynki z Quillingu to piękne, papierowe ozdoby. Nie ważne jak bardzo prosty, czy skomplikowany jest wzór, zawsze wyglądają zjawiskowo. Trzy wyżej przeze mnie opisane sposoby na ich wykonanie nadają się nawet dla najbardziej początkujących osób.

Kanwa do druku

Jeśli chcecie sobie trochę ułatwić pracę, lub nie macie szablonu, polecam wydrukować powyższe zdjęcie. Użyłam go na warsztatach jako kanwy. Śnieżynki są na nim trochę większe, ale możecie tworzyć moduły i używać go jako wzoru.

Leave a Reply