antystresowa.pl/

,,Fantazyjne esy-floresy” – kolorowy trening antystresowy

Kolorowanka inna niż wszystkie

Fantazyjne esy-floresy to książka szczególna pod wieloma względami. Kolorowanka jest pracą zbiorową wielu, mniej znanych autorów i ilustratorów. Nie umniejsza to jednak jakości obrazków, które znajdziemy wewnątrz. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda dość typowo, kryje naprawdę ciekawe wzory. Trafiłam na nią zupełnie przypadkiem przeglądając popularny serwis olx. Nie spodziewałam się, że znajdę tam takie cudo, w tak niskiej cenie. Esy-floresy są moją pierwszą książką, w której druk jest kolorowy – wielobarwne są zarówno linie tworzące niektóre obrazki, jak i tła kolorowanek.

Oryginalne obrazki w Fantazyjnych esach-floresach

Obrazki w esach-floresach są dość nietypowe. Choć większość linii pozostała czarna, część jest nadrukowana w kolorze. Barwy zazwyczaj odpowiadają tematyce kolorowanki. Wieloryb i śnieżki są niebieskie, wiewiórka jest ruda. Ciekawym akcentem są także barwne tła. To rozwiązanie szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy nie lubią pokrywać tak dużych przestrzeni kolorami, lub zwyczajnie nie wiedzą jak urozmaicić pole za obrazkiem. Osobiście bardzo nie lubię kolorować tła. Jeden kolor wydaje mi się wyglądać nienaturalnie w porównaniu z gotowym obrazkiem. Dorysować ciekawych elementów po prostu nie umiem, więc zazwyczaj tło zostaje białe. Fantazyjne esy-floresy idealnie rozwiązują ten problem. Obszar za główną kolorowanką jest nie tylko barwny – ma ciekawą fakturę, niczym obraz malowany akwarelami. Często zawiera także elementy otoczenia, jak kwiaty czy chmury.

Fantazyjne esy-floresy, kolorowy trening antystresowy
Tło i kolorowe linie w książce Fantazyjne esy-floresy

Niestety obrazki są nadrukowane dwustronnie. Jeśli kolorujemy kredkami nie powinno to sprawiać trudności. Gdy w grę wchodzą pisaki czy cienkopisy pojawia się jednak problem. Choć kartki do najcieńszych nie należą, tusz przebija lekko na drugą stronę. Plamy po jasnych kolorach możemy zakryć kredkami, ciemniejsze mogą być nieco problematyczne.

Fantazyjne esy-floresy, kolorowy trening antystresowy
Tak przebijają pisaki Art & Graphic Twin

Kartki są wyrywane, więc możemy wydrzeć ulubione dzieło i na przykład oprawić w ramkę. Kłopot mogą sprawiać obrazki zajmujące dwie strony. Część kolorowanki jest umieszczona poza linią wyrwania więc obrazek byłby niekompletny. Musimy się także liczyć z tym, że z drugiej strony jest kolejny wzór.

Różowa mandala fantazyjne esy-floresy, pisaki Art & Graphic Twin i żelopisy Paperdot
Różowa mandala, pisaki Art & Graphic Twin i żelopisy Paperdot

Ciekawe wzory dla każdego

Książka jest podzielona na dwie części – przeznaczoną do kolorowania i uzupełniania. Możemy pokrywać kolorami odpowiednie obrazki lub tworzyć własne, dorysowując line według uznania. Przypomina mi to książki Kerby’ego Rosanesa, w których również mogliśmy uzupełniać obrazki. Tematyka jest zróżnicowana. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Możemy kolorować zwierzęta morskie i lądowe, arabeski, budynki, przyrodę, przedmioty, postaci. Uzupełnić można kompozycje ornamentów, zwierzęta czy rośliny. Wybór jest ogromny. W książce znajdziemy aż 87 obrazków (duża część zajmuje dwie strony)!

Podsumowanie

Fantazyjne esy-floresy z serii „Kolorowy trening antystresowy” to książka warta uwagi. Myślę, że spodoba się ona każdemu. Zawiera ciekawe wzory kolorowanek, od motywów roślinnych, przez obrazki zwierząt, do przedmiotów codziennego użytku. Część z nich jest wydrukowana w kolorze. Barwa linii odpowiada zwykle tematyce kolorowanki. Tła wielu obrazków są już gotowe, dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas na pokrywaniu tak dużych pól kolorami. Kartki są wyrywane. Dwustronny druk nie przeszkadza, jeśli rysujemy kredkami, przy pisakach może jednak sprawiać kłopot. To właściwie jej jedyne minusy.

Plusy

  • Kolorowe tło,
  • duża ilość obrazków (aż 87, w tym część na dwie strony),
  • różnorodna tematyka kolorowanek,
  • kolorowe linie,
  • część do kolorowania i uzupełniania

Minusy

  • Druk dwustronny,
  • kartki dość cienkie (pisaki przebijają na drugą stronę).

Leave a Reply