antystresowa.pl/

Pisak w kształcie kulki – Kuretake Clean Color Dot

Nowy zestaw pisaków do przetestowania

Clean Color Dot to nietypowe pisadła. Jedna końcówka pisaka jest w kształcie kulki, druga przypomina tradycyjną, lecz jest nieco twardsza. Choć zestawy różnych kolorów są w sprzedaży już jakiś czas, dość długo nie mogłam się do nich przekonać. ,,Pisaki w kształcie kulki? I na co to komu?” – myślałam. Ciekawość wzięła jednak górę i postanowiłam je przetestować. Okazuje się, że można stworzyć nimi całkiem fajne rysunki. Jak sprawdzają się w pisaniu, kolorowaniu i rysowaniu? Co potrafią obie końcówki?

Clean Color Dot - pisak w kształcie kulki
Obie końcówki pisaka – cienka i gruba w kształcie kuli

Clean Color Dot czyli pisak w kształcie kulki

Clean Color Dot to produkt znanej, japońskiej marki Kuretake. Podobnie jak pisaki Art & Graphic Twin zawierają bezzapachowy tusz wodny. Z jednej strony posiadają standardową końcówkę 0,5 mm, druga natomiast, ma kształt kuli. Dzięki niej możemy tworzyć idealne kropki o średnicy między 1 a 5 mm. To jedyny taki pisak na rynku. Clean Color Dot można kupić oddzielnie lub w kilku zestawach kolorystycznych. Ja wybrałam zestaw 12 pastelowych odcieni.

Kuretake Zig Clean Color Dot - recenzja
Wszystkie pisaki z pastelowego zestawu

Pisaki Clean Color Dot są zapakowany w plastikowe pudełko. Na ulotce umieszczonej wewnątrz znajdziemy informacje o kolorach, możliwym wykorzystaniu i wyglądzie końcówki w kształcie kulki,

Kuretake Zig Clean Color Dot - pisak w kształcie kulki
Zestaw pisaków w opakowaniu

W moim zestawie znajduje się 12 pastelowych pisaków. Poniżej możecie zobaczyć nazwy kolorów, linie stworzone każdą z końcówek oraz różnej wielkości kropki. Przed rozpoczęciem rysowania warto przetestować sobie pisaki na oddzielnej kartce i poćwiczyć. Zmiana średnicy kropek wymaga pewnej wprawy i świadomości ile siły musimy użyć by uzyskać dany efekt.

Wzornik pisaków w kształcie kulki Clean Color Dot
Wzornik pisaków w kształcie kulki Clean Color Dot

Do czego można użyć pisaków w kształcie kropki?

Pisanie, przede wszystkim

Pisaki w kształcie kropki, wbrew pozorom mają wiele zastosowań. Po pierwsze, możemy nimi zwyczajnie pisać. Mniejsza końcówka tworzy ślad podobny do tego, który uzyskamy używając cienkopisu. Kulką możemy tworzyć linie o różnej grubości. Wszystko zależy od siły z jaką przyciskamy ją do papieru i ułożenia naszej ręki.

Antystresowa.pl - Twój sposób na stres
Antystresowa.pl – napis zrobiony pisakami

Oprócz tradycyjnie wykonanych napisów, końcówka w kształcie kulki umożliwia stworzenie tekstu z samych kropek o różnej średnicy. Czcionka wygląda oryginalnie i ładnie. Przyciąga wzrok. Możemy swobodnie formować wielkie i małe litery oraz różne zawijasy czy ozdobniki.

Napis z kropek - Clean Color Dot
Napis z kropek – Antystresowa

Oba rodzaje napisów sprawdzą się idealnie jako nagłówki w dzienniku, bullet journal i kartkach okolicznościowych.

Kolorowanie pisakami w kształcie kulki

Jeśli chodzi o kolorowanie, pisaki wypadają dość różnie. Okrągłą końcówką bardzo przyjemnie pokrywa się duże pola. Mniejsze stanowią już pewien problem. Pomalowanie danego obszaru kolorem najpierw za pomocą kulki, a później zamalowanie białych plam cienkopisem nie wchodzi w grę. Problemem jest różnica kolorów. Tradycyjna część pisaka ma bardziej wyrazistą i nieco ciemniejszą barwę w porównaniu do tej drugiej. Clean Color Dot nadają się więc do kolorowania, ale lepiej pokryć jedno pole daną końcówką.

Obrazek pokolorowany pisakami w kształcie kulki - Clean Color Dot
Obrazek pokolorowany pisakami Clean Color Dot

Rysunki z kropek i nie tylko

Clean Color Dot sprawdzą się do tworzenia różnego rodzaju mandali, fajerwerków, czy kwiatków. Ja niestety umiem malować tylko proste wzorki. Jeśli jednak macie talent do rysowania, z kropek możecie stworzyć całe portrety lub krajobrazy. Inspiracje z łatwością znajdziecie na wielu portalach społecznościowych.

Fragment wykropkowanej Mandali - pisaki w kształcie kulki
Fragment wykropkowanej Mandali

Małymi rysunkami i wzorkami można ozdobić każdą stronę, we wspomnianym wcześniej bullet journal. Kulkowa końcówka jest także świetna do podkreślania tekstu. Tusz jest na bazie wody, więc nie przebija aż tak bardzo przez kartki, nawet te cieńsze. Chociaż jak wiadomo, wszystko zależy jak mocno przyciskamy pisak.

Kto powinien kupić pisak w kształcie kulki?

Clean Color Dot to pisaki, które możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najlepiej sprawdzają się w ozdobnych czcionkach, podkreśleniach, małych wzorkach i dużych rysunkach. Kolorowanie nimi raczej bym sobie darowała. Każdy kto prowadzi własny dziennik, tworzy kartki okolicznościowe czy rysuje, będzie z nich zadowolony.

Dwustronne pisaki do robienia kropek różnej wielkości
Clean Color Dot Pisaki w kształcie kulki

Pisakami maluje się przyjemnie. Kulką można robić kropki o różnej średnicy, pisać, malować, podkreślać. Warto pamiętać, by nie używać zbyt dużej siły do rysownia i przez przypadek nie wcisnąć jej do środka. Gdy ustawimy kulkę nieco pod kątem i mocniej przyciśniemy, mogą powstać kleksy o dziwnym kształcie, nieprzypominającym kropki. Wodny tusz nie prześwituje aż tak mocno przez papier. Jest całkowicie bezpieczny, również dla dzieci. Jedynym mankamentem jest lekka różnica w kolorze obu końcówek pisaka.

Plusy

 • Ładne, wyraźne kolory,
 • każdą końcówką można pisać i rysować,
 • kulkę możemy przyciskać mocniej lub słabiej i zmieniać większość kropek,
 • wielofunkcyjne – idealne do bullet journal, pisania, rysowania i podkreślania,
 • wodny tusz mało przebija przez papier,
 • posiadają certyfikat AP.

Minusy

 • Lekka różnica w kolorze obu końcówek,
 • gdy ustawimy kulkę pod kątem, może powstać dziwny kleks.

2 komentarze

 1. thanks, very interesting 🙂

 2. I am sure this piece of writing has touched all the internet users,
  its really really nice post on building
  up new webpage.

Leave a Reply