antystresowa.pl/

Strony w Bullet Journal – informacje o sobie, zainteresowania, cytaty

Od czego zacząć Bullet Journal?

Masz już wszystko, czego potrzeba by zacząć prowadzić dziennik. Wybrałaś idealny zeszyt, kupiłaś naklejki, kolorowe kartki i pisaki. Otwierasz planner na pierwszej stronie i … pusto. Na kartce nic nie ma, a w głowie zero pomysłów. Od czego zacząć? Co zapisać na początku dziennika? Jak wyrazić siebie, korzystać z artykułów plastycznych i spersonalizować zeszyt? W tym wpisie odpowiem na te pytania. Zobaczysz w nim także zdjęcia z moich wszystkich trzech dzienników, również tego, który tworzę teraz.

Strony w Bullet Journal - informacje o sobie, zainteresowania, cytaty
Strony w Bullet Journal – informacje o sobie, zainteresowania, cytaty

Pomysły na strony z cytatami w Bullet Journal

Na pierwszej kartce dziennika warto zapisać cytat. Może to być ulubione zdanie z książki czy filmu lub motywująca myśl. Taka, która przez cały okres prowadzenia zeszytu będzie nam przypominać o czymś, co jest dla nas ważne. Napis możesz wykonać ozdobną czcionką w dowolnym kolorze, wydrukować go, ozdobić własnoręcznymi rysunkami. Możliwości jest naprawdę wiele. Ja tym razem postawiłam na minimalizm. Zobacz jak wygląda pierwsza strona w moim obecnym Bullet Journal, oraz wersje cytatów z poprzednich dzienników.

Cytaty można oczywiście umieszczać w dowolnym miejscu zeszytu. Niektórzy zaczynają nimi każdy miesiąc (moim zdaniem, to bardzo fajny pomysł), inni wypisują je tylko na początku lub końcu dziennika. Szczerze mówiąc, ja przekonałam się do nich dopiero teraz, tworząc trzeci Bullet Journal. Do wykonania takich stron używam zazwyczaj gotowych napisów i ozdób z Journaling Designpad. Aranżacje złożone z kolorowych kartek, kwiatów, serduszek i naklejek przypominają nieco scrapbooking. Mi bardzo się podobają – są kolorowe i estetyczne.

Cytat w Bullet Journal
Kolorowa aranżacja strony w dzienniku

Na początku zeszytu warto umieścić również datę. Może to być konkretny dzień lub tylko rok, w którym zaczęliśmy go prowadzić. To pomoże w późniejszej organizacji. Jeśli polubisz Bullet Journal, na jednym plannerze na pewno się nie skończy 🙂

Spersonalizuj swój dziennik – dodaj informacje o sobie

Pamiętaj, że Bullet Journal to nie tylko kalendarz. Nie zapisujesz tam jedynie list zadań na dany miesiąc i nie zaznaczasz ważnych wydarzeń. To ma być zeszyt, który towarzyszy Ci każdego dnia. W kreatywnych projektach, gdy się nudzisz, jedziesz na spotkanie. Journal jest jak pamiętnik. Sama uwielbiam wracać do starych dzienników, analizować jak zmieniło się moje życie i ja jako osoba. Kolejnym pomysłem na zagospodarowanie stron, jest więc dodanie kilku informacji o sobie.

Lista ulubionych rzeczy

Po pierwsze, stwórz listę rzeczy które kochasz/lubisz. Możesz wypisać je od myślników, narysować, każdemu przedmiotowi lub czynności przypisać naklejkę. Spoglądaj na kartkę od czasu do czasu, zwłaszcza w trudnych momentach. Przypomni Ci co jest dla Ciebie ważne, podpowie jak rozładować stres lub smutek. Wiadomo, nasze preferencje z czasem nieco się zmieniają. Może za kilka lat spojrzysz do dziennika i zdziwi Cię tytuł ulubionego filmu czy aktywności i wrócą ciekawe wspomnienia.

Strona w Bullet Journal - co lubię
Strona w Bullet Journal – co lubię

Notatka o sobie

To Twój Bullet Journal, więc czemu by nie poświęcić kilku strona na przedstawienie siebie? Wydrukuj swoje ulubione zdjęcie lub narysuj swój portret. Spisz wszystkie ważne informacje np. czym się teraz zajmujesz, ile masz lat, jakiej muzyki słuchasz. Zastanów się nad swoimi cechami charakteru. To bardzo fajne ćwiczenie, które pozwoli Ci lepiej zrozumieć kim jesteś. Wypisz parę pozytywnych, negatywnych i neutralnych cech, które posiadasz. Co napawa Cię dumą? Czego w sobie nie lubisz?

Jak pokazać siebie w dzienniku
Najważniejsze informacje o mnie w Bullet Journal

Jeśli masz zwierzaka, jemu również możesz stworzyć taki biogram. Napisz za co go lubisz, co Cię w nim bawi, uwzględnij jego cechy charakterystyczne. Poniżej możesz zobaczyć humorystyczną notatkę o moim psie – Daisy.

Strony w Bullet Journal poświęcone psom
Humorystyczny opis mojego psa – Daisy

Pomysły na strony w Bullet Journal – listy marzeń i planów

Strony poświęcone marzeniom i planom to jedne z moich ulubionych. Uwielbiam je tworzyć i pod koniec roku analizować. Lista najskrytszych pragnień to absolutne ,,must have”, pomimo tego, że w skali roku niewiele z nich udaje mi się zrealizować. Niemniej jednak warto marzyć i pamiętać do czego się w życiu dąży. Lista planów to już bardziej konkretne rzeczy do zrobienia, zazwyczaj opisane terminami i dodatkowymi planami na innych kartkach. Tworzę ją praktycznie co roku. W międzyczasie oczywiście modyfikuję niektóre założenia, wykreślam i dopisuję nowe. Stawiam raczej na minimalizm – osiem zadań na rok to takie maksimum. Jestem dumna z każdego, nawet małego kroczku. Jeśli założyłam sobie, że np. napiszę w tym roku 50 wpisów, a okaże się że stworzyłam 40, świat się nie zawali.

Bullet Journal - moje marzenia
Moje największe marzenia

Stwórz swoje własne listy. Tradycyjnie możesz wypisać je od myślników, marzenia przedstawić w formie graficznej, wpisać w chmurkach, balonach itp. Plany lepiej podzielić na mniejsze cele, nadać im termin realizacji itp. To już się raczej nie zmieści w obrazku i zajmie więcej niż jedną kartkę.

Strony w Bullet Journal – zainteresowania

Wszyscy mamy jakieś zainteresowania. Warto śledzić ich postępy na bieżąco tworząc różnego rodzaju listy i plany. Na razie zajmiemy się tymi, które nie będą powtarzać się co miesiąc i wystarczy umieścić je w dzienniku tylko raz. Wszelkimi wyzwaniami, planami ćwiczeń, bloga, diety itp. zajmę się w osobnym wpisie.

Książki do przeczytania na dany rok

Moim zdaniem to jedna z najbardziej popularnych stron w Bullet Journal. Każdy kto uwielbia czytać powinien sam taką mieć. Zazwyczaj rysuje się regał z książkami i na ich grzbietach wypisuje tytuły. Przeczytaną książkę oznaczamy kolorując okładkę. Oczywiście możesz wybrać inny sposób stworzenia swojej listy książek, ale ten jest chyba najładniejszy. Wygląd regału, półek, wielkość książek i ich ustawienie możesz dostosować do swoich potrzeb. Ja dodatkowo opisuję każdą półkę (,,książki, które chcę kupić”, ,,rozwojowe” itd.).

Bullet Journal - lista książek
Mała biblioteczka w dzienniku

Plany filmów i seriali

Również bardzo popularna aranżacja stron, którą możesz wykorzystać. Oczywiście o ile coś oglądasz. Lista seriali zazwyczaj składa się z tabelek przedstawiających ilość odcinków oraz sezonów i jest opisana tytułem. Obejrzane fragmenty wykreślasz lub kolorujesz. Tabelki występują w różnych formach – niektórzy lubią kolorowe ramki, inni po prostu wypisują numery i tyle.

Przykładowa strona z serialami w dzienniku
Przykładowa strona z serialami

Lista filmów daje już większe pole do popisu. Możesz po prostu wypisać tytuły, stworzyć tabelkę na nazwę, kategorię i swoją ocenę, przyznać ilość gwiazdek. Umieścić to wszystko w oprawie graficznej nawiązującej tematycznie do kina. Ja przetestowałam już parę opcji i nadal nie znalazłam takiej, która by mi pasowała w stu procentach. Lista się nie sprawdza, bo filmów jest sporo i szukanie konkretnego tytułu zajmuje dużo czasu. Wypisywania tytułów i kolorowanie gwiazdek nie szło mi dobrze. Nie byłam systematyczna i nie wyglądało to ładnie… Poszukam jeszcze innych rozwiązań na Pintereście i może coś mnie zadowoli.

Bullet Journal - lista filmów
Lista filmów

Strony w Bullet Journal – lista miejsc do odwiedzenia

Podróże bardzo lubię i w każdym dzienniku mam taką listę. Zazwyczaj po prostu wypisuje miejsca, które najbardziej chciałabym zobaczyć. Wy możecie to zrobić zupełnie inaczej np. zaplanować jedną podróż na dany rok, czy oprócz krajów/miast wypisać poszczególne zabytki warte uwagi.

Lista podróżnicza w Bullet Journal
Lista podróżnicza w Bullet Journal

Różne pomysły na strony w Bullet Journal – podsumowanie

W tym artykule opisałam pomysły na strony, z których sama korzystam i które najbardziej przypadły mi do gustu. W zależności od tego, co lubisz robić, czym się interesujesz, możesz zagospodarować przestrzeń na początku zeszytu zupełnie inaczej. Dla mnie informacje o sobie są w dzienniku dość istotne. To sprawia, że planner staje się ,,taki mój” – mogę wyrazić w nim siebie, a po paru latach wrócić do opisów i trochę się pośmiać lub powspominać. Bullet Journal to nie tylko kalendarz, ale też swego rodzaju pamiętnik. Zapisz w nim wszystko co dla Ciebie istotne, co chcesz utrwalić i zapamiętać. Jeśli interesujesz się serialami – stwórz ich listę. Jeśli lubisz podróże – napisz o tym. Planuj i spisuj marzenia, nawet te nierealne. A jeśli potrzebujesz rady, chcesz pokazać swoje aranżacje stron, lub nowe pomysły, wiesz gdzie mnie znaleźć 🙂

Leave a Reply