antystresowa.pl/

Płatki śniegu techniką Quillingu – świąteczne ozdoby

Świąteczny zawrót głowy

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już niedługo zaczniemy stroić swoje domy przeróżnymi dekoracjami. To idealny moment, by spróbować stworzyć samodzielnie świąteczne ozdoby, takie jak np. płatki śniegu. A doskonalę tutaj sprawdzi się technika Quillingu.

Śnieżynki wykonane techniką Quillingu
Śnieżynki z Quillingu

Przyznam szczerze, nigdy nie robiłam własnoręcznie bożonarodzeniowych ozdób. No, może w szkole, ale to coś innego 😉 Zawsze miałam szczere chęci, ale zabierałam się za myślenie o dekoracjach zbyt późno. Skutek był taki, że albo kończyło się na planach, albo porzucałam projekt w trakcie jego realizacji, wiedząc, że do świąt i tak nie zdążę. W tym roku postanowiłam się przyłożyć i stworzyć część ozdób własnoręcznie.

Płatki śniegu techniką Quillingu

Quilling to obecnie jedno z moich ulubionych zajęć kreatywnych, zaraz po malowaniu i kolorowaniu. Dlatego zdecydowałam, że ozdoby wykonam właśnie tą techniką.

Fioletowa śnieżynka, jest najmniej skomplikowana. Do jej wykonania użyjemy około 40 pasków. Potrzebny nam będzie klej, igła oraz szablon do Quillingu.

Płatek śniegu z Quillingu - potrzebne narzędzia.
Materiały potrzebne do wykonania płatka śniegu z Quillingu.

Instrukcja wykonania śnieżynki z papieru

Wnętrze płatka zaczynamy od kółka zwiniętego z połowy paska. Następnie formujemy luźne okręgi i zawijamy dookoła ołówka. Przytrzymujemy zgięty moduł i kilkukrotnie owijamy dookoła paskiem.

Moduł Quillingowy na ołówku
Tworzenie modułu wewnątrz płatka

Ramiona śnieżynki to modyfikacja oczek. Na początku sklejamy dwa paski ze sobą i formujemy z nich luźne koło. Następnie ściskamy je lekko zawijając w końcówki w przeciwnych kierunkach. Pod koniec dodajemy oczka na łączeniach ramion i kółka w środek.

Płatek śniegu z Quillingu
Śnieżynka z Quillingu

Niebieski płatek śniegu techniką Quillingu

Tą świąteczną ozdobę z Quillingu zrobiłam dawno temu. Inspirację znalazłam w sieci. Do jego wykonania potrzebujemy około 50 pasków o długości 297 mm. Ja wybrałam trzy kolory, ale możecie ich użyć ile chcecie.

Niebieska śnieżynka techniką Quillingu
Niebieski płatek śniegu techniką Quillingu

Czego potrzebujemy?

Śnieżynka nie jest skomplikowanym wzorem. Większość kształtów jesteśmy w stanie uformować w palcach, ale podkładka ze sztyftami lub grzebień do Quillingu znacznie ułatwią sprawę.

Oto spis modułów, potrzebnych do wykonania płatka śniegu:

  • Kółka – zwijamy je za pomocą igły. W zależności od potrzeby mogą być mniej lub bardziej luźne,
  • łezki – formujemy je zgniatając gotowe kółka w palcach z dwóch stron,
  • pojedyncze paski – do wykończenia wnętrza łuków płatków,
  • płatki – zwijamy na podkładce lub grzebieniu by uzyskać kształt jak na zdjęciu poniżej.
Wzory na podkładce do Quillingu
Ramię śnieżynki na podkładce do Quillingu

Wzór płatka śniegu

Zachęcam do skorzystania ze zdjęć. Możecie je wydrukować i układać na nich gotowe moduły. Innym rozwiązaniem jest położenie wzoru na korkowej podkładce i przytwierdzanie kształtów szpilkami. Dzięki temu pozostaną we właściwym miejscu aż do wyschnięcia kleju. Później musimy już tylko usunąć szpilki i gotowe. 🙂

Ja złożyłam śnieżynkę bez użycia podkładki. Jest to możliwe, ale bywa niewygodne. Jednoczesne trzymanie płatka, przyklejanie modułów i pilnowanie by nic się nie rozpadło jest nie lada wyzwaniem.

Trzeci płatek śniegu

Zrobienie tej ozdoby również nie zajęło mi zbyt wiele czasu. Początkowo chciałam zrobić kopię niebieskiego płatka. Dlatego obie śnieżynki w środku wyglądają identycznie.

Do jej wykonania potrzebujemy ok. 62 pasków, kleju, igły i jednego z szablonów do Quillingu. Dzięki niemu będziemy mogli uformować koła tej samej wielkości.

Płatek składa się z podstawowych modułów – kół, łezek oraz oczek.

Quilling - pastelowa śnieżynka
Pastelowy płatek śniegu z Quillingu

Składanie śnieżynki w całość

Robienie płatka zaczynamy oczywiście od środka. Formujemy kółko, następnie łezki, które do niego przyklejamy. Kolejnymi kółkami wypełniamy przestrzenie pomiędzy ostrymi końcami łezek. Następnie przytwierdzamy oczka. Polecam zacząć od środkowego i dodawać kolejne z każdego boku. Szare kółka to tak właściwie wypełniacz. 🙂

Płatki śniegu technika Quillingu – łatwy i szybki sposób na wykonanie ozdób świątecznych

Płatki śniegu mogą być piękną ozdobą choinkową lub prezentem dla bliskich. To, moim zdaniem, jedne z łatwiejszych wzorów, jakie możemy wykonać techniką Quillingu. Są znacznie mniej skomplikowane niż np. bombki. To doskonałe ćwiczenie dla początkujących, chociaż bardziej doświadczonym również się spodoba. Wszystko zależy oczywiście od naszych preferencji – wzory można dowolnie modyfikować tworząc mniej lub bardziej skomplikowane formy.

Leave a Reply