antystresowa.pl/

Podstawowe kształty w Quillingu – jak je zrobić?

Przypadkowe odkrycie na szkolnej wycieczce

Z Quillingiem spotkałam się po raz pierwszy na zajęciach podczas szkolnego wyjazdu na narty. Zabawa z paskami papieru początkowo nie wzbudziła we mnie dużego zainteresowania. Z biegiem czasu, gdy animatorka wytłumaczyła podstawy, okazało się, że to świetna zabawa. Moja pierwsza praca nie była jednak arcydziełem. Prawdę mówiąc, miała przedstawiać dinozaura nie ptaka… Zainspirowała mnie jednak do dalszych poszukiwań w internecie. Dzięki temu znalazłam wiele ciekawych prac. Zaczynając od prostych kwiatów, kończąc na portretach zwierzaków domowych. Wszystko wyglądało na bardzo skomplikowane. Postanowiłam jednak jeszcze raz spróbować swoich sił. I połknęłam bakcyla. Mam nadzieję, że uda mi się zachęcić Was do spróbowania. Zacznijmy więc od początku. W tym wpisie znajdziecie podstawowe kształty w Quillingu, które ułatwią Wam start.

kwiatki wykonane metodą Quillingu
Moje drugie podejście do Quillingu – kolorowe kwiatki.

Podstawowe kształty w Quillingu wykonywane palcami

Część podstawowych kształtów wykorzystywanych do stworzenia większych projektów, można z łatwością uformować w palcach. Nie potrzebujemy do tego specjalnych szablonów czy innych narzędzi. Wystarczy igła lub patyczek do zwinięcia paska. Powstały rulonik rozwijamy by zyskać odpowiednią wielkość kształtu, w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Sklejamy i formujemy. Zdjęcie poniżej przedstawia kształty, jakie uzyskamy w ten sposób. Oczywiście można je dowolnie modyfikować dodając chociażby więcej zgięć.

Podstawowe kształty w Quillingu wykonywane za pomocą narzędzi

Szablon trójwymiarowy do quillingu

Przy pomocy szablonu z łatwością uformujemy trójwymiarowe kształty. Przydadzą się one do stworzenia modeli zwierząt (takich jak przedstawiony poniżej żółw), postaci i wielu innych. Wykonanie wklęsłych kółek jest oczywiście możliwe bez użycia szablonu, ale znacznie ułatwia on cały proces. Nie musimy obawiać się, że użyjemy zbyt dużej siły i kształt się zdeformuje lub rozwinie.

Aby otrzymać trójwymiarowy moduł najpierw zwijamy papier w kółko za pomocą igły. W zależności od tego jak duży ma być kształt, dodajemy kolejne paski. Koniec sklejamy. Należy pamiętać, by moduł nie było luźny, ponieważ podczas formowania może się rozwinąć. Następnie nakładamy kółko na wystający element odpowiedniej wielkości i gotowe. Możemy dla pewności utrwalić kształt klejem.

Podkładka plastikowa z dziurkami

Podkładki używam zazwyczaj do uformowania części tworzących kwiatki. Aby wykonać płatek zaprezentowany na zdjęciu poniżej, musimy nawinąć pasek na sztyft z rozdzieloną końcówką i skleić (sztyft to odpowiednik zakończenia igły quillingowej). Następnie umieszczamy sztyft na środku pierwszego rzędu otworów. Jedną dziurkę wyżej umieszczamy kolejny pręt. Pasek zawijamy najpierw wokół niego, a później wokół pierwszego. W tym miejscu warto skleić papier. W przeciwnym razie moduł może się rozwijać, co przysporzy nam dodatkowej roboty.

Czynność dokładania sztyftów i zawijania pasków powtarzamy kilkukrotnie i przechodzimy do boków płatka. Sztyfty układamy po skosie, na przemian lewa, prawa strona. Na końcu całość owijamy paskiem. Do wykonania płatka potrzebujemy około 4 pasków. Najlepiej przyklejać je do dolnej krawędzi kształtu, łączenia nie będą wtedy widoczne.

Przy pracy z podkładką możemy dowolnie modyfikować kształty i tworzyć własne. Zaprezentowany przeze mnie, to jeden z bardziej znanych. Cały proces tworzenia płatka możecie zobaczyć na filmie powyżej.

Grzebień do Quillingu

Grzebień działa w bardzo podobny sposób jak opisana wyżej podkładka. Można na nim stworzyć mniej skomplikowane kształty. Sposób tworzenia jest bardzo podobny. Owijamy papier wokół zębów grzebienia. W tym przypadku proponuję połączyć paski przed rozpoczęciem procesu zwijania. To zdecydowanie bardziej wygodne rozwiązanie. Nie będziemy musieli przytrzymywać już gotowej części czekając aż klej wyschnie.

Paski można owijać na grzebieniu w jedną stronę, albo naprzemiennie. W zależności od wybranej metody otrzymamy różne kształty, będą one bardzo podobne do tych z podkładki. Gotowe elementy możemy dodatkowo formować w palcach, nadając im na przykład szpiczasty kształt.

Szablon geometryczny do Quillingu

Szablon geometryczny daje moim zdaniem najwięcej możliwości. Niektóre formowane na nim kształty będą podobne do tych zrobionych przy pomocy podkładki z dziurkami. Szablon pomoże precyzyjniej nadać formę modułom, które ugniatamy palcami. Na korku można tworzyć także własne wariacje. Jednym słowem, to po prostu wielofunkcyjne narzędzie, które może się przydać przy wielu projektach. Dzięki polom o różnej wielkości, możemy formować różne moduły, w zależności od potrzeb.

Jeśli chcemy, aby wszystkie koła w naszej pracy miały jednakową średnicę, rozwijamy je w szablonie. Nie musimy już porównywać ich do siebie, czy robić ich ,,na oko”. Za pomocą szablonu można tworzyć bardziej skomplikowane wzory, jak na przykład kwadraty z sercem w środku czy znaczki Yin Yang. Kształty możemy przymocować szpilkami, lub owijać paski wokół nich, jak na wcześniej wspomnianej podkładce. Możliwości jest mnóstwo, a wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Podstawowe kształty w Quillingu – podsumowanie

Zarówno narzędzi wykorzystywanych do Quillingu, jak i kształtów, które możemy za ich pomocą stworzyć jest mnóstwo. Te przedstawione przeze mnie są najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane. Z ich pomocą jesteśmy w stanie stworzyć niemal wszystko, od kwiatków, przez zwierzęta, do pojemników na biżuterię. Nie bójcie się eksperymentować, zmieniać kształtów i tworzyć nowych modułów. Szukajcie inspiracji i bądźcie kreatywni.

Jeśli macie własne propozycje kształtów, lub metod ich tworzenia, podzielcie się nimi w komentarzach pod postem. 🙂

One comment

  1. […] już swój zestaw podstawowych narzędzi, ale nie wiecie jak z nich korzystać? Zajrzyjcie na mój kanał na YouTube. Dostępne tam tutoriale pomogą wam zrobić swój pierwszy […]

Leave a Reply