antystresowa.pl/

Podstawowe narzędzia do Quillingu

Czym tak właściwie jest Quilling?

Quilling to technika wykorzystywana do tworzenia ozdób, kartek okolicznościowych, obrazków, a nawet biżuterii. Używamy do tego celu cienkich pasków papieru, zazwyczaj o szerokości pomiędzy 1 a 10mm. Papier możemy zwijać i formować z niego różne kształty. Paski można przyklejać na kartkę lub tworzyć trójwymiarowe konstrukcje. Z języka angielskiego ,,quill” oznacza ,,piórko”. Ozdoby wykonane tą techniką rzeczywiście cechuje lekkość i delikatność.

Zestaw na start

By spróbować swoich sił nie potrzebujemy specjalnych narzędzi. Wystarczy klej do papieru, patyczek do szaszłyka i kolorowe paski. Jednak na dłuższą metę korzystanie z prowizorycznych rozwiązań się nie sprawdzi. Większość akcesoriów do quillingu nie jest droga. Chcąc więc na dłużej związać się z tą techniką warto zainwestować kilka złotych w najpotrzebniejsze narzędzia. Otworzy to przed nami wiele możliwości, a także poprawi wygodę i jakość pracy.

Podstawowe narzędzia do quillingu
Podstawowe narzędzia do quillingu

Podstawowe narzędzia do Quillingu:

Paski

To rzecz podstawowa i najważniejsza. Można je kupić lub zrobić samemu, choć nie jest to łatwe. Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszym jest własnoręczne wycięcie pasków z kartki. Wymaga to jednak dużej dokładności, cierpliwości i jest raczej pracochłonne. Paski można również uzyskać wkładając papier do niszczarki. Niestety, u mnie ten sposób także się nie sprawdził. Paski były zbyt krótkie i cienkie. Na początku polecam więc zakup najmniejszego zestawu. Wiąże się z tym zarówno oszczędność czasu, jak i dobra jakość pasków.

Podstawowe narzędzia do quillingu - paski
Paski do quillingu

Klej

Najlepszym rozwiązaniem będzie bezbarwny klej do papieru. Po wyschnięciu nie pozostawi on białych śladów na łączeniach pasków. Prace będą wyglądać schludniej i estetyczniej, nawet jeśli przez przypadek pobrudzimy je lepkimi palcami. Ja używam kleju wielofunkcyjnego, białego. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że sprawdza się nieźle, choć jest trochę widoczny. Zwłaszcza na większych elementach.

Biały klej uniwersalny
Biały klej uniwersalny

Igła do Quillingu

Najważniejszym narzędziem do quillingu, bez którego osobiście nie wyobrażam sobie pracy, jest igła. I to nie byle jaka. Igła do quillingu ma specjalną końcówkę, podzieloną na dwie części, między które wkładamy pasek. Dzięki niej, nie trzeba się męczyć przytrzymując papier lub go sklejać. Niektóre z igieł mają jeszcze drugą końcówkę, która jest metalowym odpowiednikiem wykałaczki.

Igły - podstawowe narzędzia do quillingu
Rozdwojone końcówki igieł do quillingu

Podkładka plastikowa z dziurkami

Podkładka służy do tworzenia bardziej skomplikowanych wzorów. Moim zdaniem pełni podobne funkcje jak grzebień, jest jednak o wiele bardziej praktyczna. Dołączono do niej specjalne metalowe sztyfty, które należy umieścić w dziurkach. W zestawie jest ich 20, co daje nam sporo różnych możliwości. Pasek papieru przytwierdzamy do końcówki, która jest rozdzielona i owijamy wokół kolejnych sztyftów. Więcej o jednym ze sposobów korzystania z niej, możecie dowiedzieć się w moim wpisie dotyczącym robienia modułów.

Szpilkowa podkładka do quillingu
Plastikowa podkładka z kompletem 20 sztyftów

Szablon geometryczny do Quillingu

Szablon przyda się przy wykonywaniu projektów symetrycznych. Gdy potrzebujemy kilku elementów tego samego rozmiaru, lub chcemy stworzyć moduły o nietypowych kształtach. Kwadrat czy trójkąt trudno uformować palcami. Dodatkowo możemy użyć szpilek by rozłożyć paski na podkładce lub skleić w całość dwa moduły. Szablon daje nam także wiele innych możliwości. Wszystko zależy od wyobraźni.

Szablon do quillingu i komplet szpilek
Szablon do Quillingu, szpilki i kilka możliwości łączenia modułów

Podkładka korkowa

Podkładka i szpilki są odpowiednikiem plastikowej podkładki. Można je jednak wykorzystać do większych projektów. Przydadzą się, jeśli wykorzystujemy do stworzenia bardziej skomplikowanej ozdoby. Tworząc w plastikowej podkładce jesteśmy ograniczeni przez rozmieszczenie otworów na sztyfty, podczas gdy w korku mamy dużą dowolność. Posiada ona jednak pewien minus. Jeśli koniecznie chcemy by odległości między szpilkami były równe, musimy je zmierzyć. Jeśli planujecie zakup podkładki, polecam kupić szablon z korkiem. Z jednej strony będziecie mieli szablon geometryczny, z drugiej podkładkę korkową.

Podstawowe narzędzia do quillingu
Tył szablonu do Quillingu, który może posłużyć za podkładkę

Pęseta skośna

Pęseta jest bardzo przydatna, gdy wypełniamy przestrzenie już gotowymi modułami. Zajęcie to często wymaga dokładności i delikatności. Papier bardzo łatwo może ulec rozdarciu lub zniekształceniu. W takiej sytuacji trzymając elementy w palcach, możemy po prostu zepsuć projekt. Zajmie to również dużo czasu.

Skośna pęseta - narzędzie do quillingu
Skośna pęseta do układania elementów z papieru

Nożyczki

To również podstawowe narzędzie do quillingu. Przy bardziej skomplikowanych modułach paski trzeba będzie dociąć do odpowiedniej długości, przeciąć na dwie części. Można je również wykorzystać do postrzępienia pasków.

Podstawowe narzędzia do Quillingu- temat rzeka

Jeśli myśleliście, że to wszystkie dostępne akcesoria, jesteście w błędzie. Można by je wymieniać jeszcze długo. Moim zdaniem, te opisane powyżej są najbardziej przydatne. Do przygotowania bardziej wymyślnych wzorów możemy potrzebować innych narzędzi, które pozwolą np na zrobienie stożków, czy żłobień w paskach. Moim zdaniem warto na początku swojej zabawy zaopatrzyć się w te podstawowe narzędzia do quillingu. Wraz ze wzrostem naszych umiejętności i poziomem skomplikowania wykonywanych przez nas wzorów, możemy uzupełniać akcesoria. Te przedstawione przeze mnie podstawowe przybory do quillingu po prostu ułatwią pracę. Uczynią ją mniej skomplikowaną i jeszcze bardziej przyjemną.

Macie już swój zestaw podstawowych narzędzi, ale nie wiecie jak z nich korzystać? Zajrzyjcie na mój kanał na YouTube. Dostępne tam tutoriale pomogą wam zrobić swój pierwszy krok.

One comment

  1. […] projektów, można z łatwością uformować w palcach. Nie potrzebujemy do tego specjalnych szablonów czy innych narzędzi. Wystarczy igła lub patyczek do zwinięcia paska. Powstały rulonik rozwijamy by zyskać […]

Leave a Reply