antystresowa.pl/

Prezenty D.I.Y. idealne na każdą okazję

Prezent jedyny w swoim rodzaju

Dzień zakochanych już minął. Nie znaczy to oczywiście, że okazja by sprawić komuś niespodziankę również. Wybór różnego rodzaju propozycji dostępnych na rynku wydaje się być ogromny, jednak nic nie zadowala wystarczająco. Brzmi znajomo? Ja zmagam się z tym problemem niemal przy każdej okazji, gdy przygotowuję prezenty. Nie tylko dla mojej drugiej połówki. Zmęczona oglądaniem kolejnych nieprzydatnych artykułów na sklepowych półkach coraz częściej szukam inspiracji w sieci i decyduje się na przedmioty wykonane własnoręcznie.

Wolę wykorzystać swoje zdolności i podarować od serca niż wydawać duże pieniądze na coś, co nigdy nie będzie wykorzystane. Prezent wykonany i zaprojektowany samodzielnie jest jedyny w swoim rodzaju. W jednym z moich poprzednich wpisów opisuję jak zrobić ozdobę – łapacz snów. Dziś zajmę się trochę innym podarunkami, przedstawiając kilka pomysłów. Odpowiednio dobrana treść czy wygląd pozwoli dostosować podarunek do okazji i odbiorcy. Prezenty D.I.Y. idealne na każdą okazję sprawdzą się jako urodzinowe niespodzianki lub romantyczny podarunek.

Słoik z cytatami

To doskonały pomysł motywacyjny. Może urozmaicić dzień, przypomnieć chwilę spędzone we wspólnym towarzystwie, poprawić samopoczucie. Wszystko zależy od tego, jakie teksty umieścimy w środku. Mogą to być cytaty z filmów, książek, waszych zabawnych rozmów, żarty, motywacyjne sentencje. Tematykę można dobrać do zainteresowań lub okazji. Ja zdecydowałam się na cytaty motywacyjne. Praca nad sobą jest ważnym procesem, któremu, razem z moim partnerem staramy się poświęcać ostatnio więcej czasu. Chciałam dać mu świadomość, że nawet gdy jestem daleko, będę go wspierać. Choćby droga była wymagająca i czasochłonna.

Cytatów umieściłam w słoiku 100. Początkowo plan zakładał większą liczbę, ale nie znalazłam aż tylu odpowiadających mi sentencji. Własnoręcznie napisałam je na małych karteczkach, które później obcięłam do odpowiedniej wielkości. Można to oczywiście zrobić za pomocą drukarki, na dużej kartce. Chciałam złożyć je w trójkąty ale zajęłyby wtedy zbyt dużo miejsca w pojemniku. Zdecydowałam się więc na bardziej estetyczne wykonanie – kartki zwinęłam w ruloniki i związałam kolorowym sznurkiem. Wy możecie zdecydować się na wstążkę lub zapieczętować kartki ozdobnymi naklejkami. Nad słoikiem długo się zastanawiałam. Wygrał bardziej ozdobny, ze szklanym wieczkiem i wstążką. Jego wielkość można dostosować do ilości cytatów. Mój jest troszkę za duży, ale to sprawia, ze wyjmowanie jest wygodne i łatwe. Przyczepiłam do niego jeszcze karteczkę z informacją o zawartości. Ten oryginalny podarunek z pewnością zaskoczy, pomoże rozjaśnić dzień, a także skłoni do refleksji ukochaną osobę.

Patyczki – wspólna aktywność

Często zastanawiacie się co zrobić w wolnym czasie? Macie problem z decyzją lub poszukujecie odmiany? Patyczki z zajęciami dla dwojga to idealne rozwiązanie by aktywnie wykorzystać czas, a jednocześnie cieszyć się wzajemną obecnością. To moja przeróbka popularnego pomysłu słoika z propozycjami randek. Chciałam skupić się bardziej na różnych czynnościach pozwalających urozmaicić codzienność i spędzić wspólne chwile w oryginalnych lub zapomnianych z czasem zajęciach.

Pomysły zapisałam na drewnianych, kolorowych patyczkach. Każda barwa odpowiada innej grupie zadań. Podzieliłam propozycje na wyjścia w plener wymagające dobrej pogody, aktywności na mieście, zadania w domu i romantyczne chwile. Możecie oczywiście dokonać podziału w zupełnie inny sposób, wpisując rozmaite aktywności. Kilka wybranych przeze mnie znajdziecie w galerii pod wpisem.

Słoik z kolorowymi patyczkami D.I.Y.
Słoik z kolorowymi patyczkami

Właściwie każdy z tych prezentów jest w pewien sposób uniwersalny pod tym względem – treść, formę, kolory, jak i większość elementów jest elastyczna. Będą odzwierciedlać wasze własne upodobania, czy preferencje osoby, do której podarunek ma trafić.

Kupony do wykorzystania

Kupony to na pierwszy rzut oka, rozwiązanie bardzo podobne do patyczków. Tym razem możemy zaproponować jednak pewne przysługi czy udogodnienia naszej drugiej połówce. Przygotowanie posiłku, kąpieli, czy aranżacja wspólnego wyjścia niespodzianki to kilka propozycji, które na pewno spotkają się ze sporym entuzjazmem. Miłe będzie także wyręczenie w obowiązkach domowych, ustąpienie w wyborze filmu lub formie spędzenia czasu. Warto umieścić na kuponach rzeczy lub aktywności niecodzienne, by nadać podarunkowi wyjątkowy charakter. Poza tym, propozycja czegoś, co i tak ma miejsce bardzo często, mija się z celem. Robiąc kupony spróbujcie przyjrzeć się potrzebom drugiej osoby. Pomyślcie czego potrzeba by przełamać nudną rutynę, co niecodziennego jesteście w stanie zrobić. Ważne by zadania napisane na kartkach sprawiały przyjemność obu stronom i gwarantowały świetną zabawę.

Przy wprowadzeniu kuponów w życie ustalcie zasady. Chociażby ile razy w ciągu tygodnia lub miesiąca można korzystać z prezentu, kiedy karteczki nie obowiązują itp. Pamiętajcie również o właściwym opakowaniu. Zamiast torebki prezentowej lub wspomnianego wcześniej słoika, sprawdzi się szkatułka lub pudełko. Moje, widoczne w galerii zostało wykonane własnoręcznie.

Album ze zdjęciami

W dzisiejszych czasach masowo wykonywane fotografie przechowujemy raczej na urządzeniach elektronicznych lub internetowych chmurach. Choć posiadamy ich tysiące, rzadko kiedy zdarzy nam się je przeglądać. To czyni album ze zdjęciami czymś jeszcze bardziej wyjątkowym. Tym bardziej, jeśli jest wykonany w dużej mierze samodzielnie. Ja skorzystałam z klasycznej formy albumu. Czarna książka z gładkimi kartkami i oddzielającymi bibułkami, by zdjęcia się nie brudziły prezentuje się bardzo dostojnie. Wygląda schludnie i czysto. Ze względu na brak obrazka na okładce nadaje się on na każdą okazję. W środku możemy umieścić zdjęcia z codziennego życia, wakacji, sesji zdjęciowych unikając jednocześnie sprzeczności. Wnętrze nie kłóci się z owijką. Możemy także skorzystać z dodatkowych usług i wygrawerować na przodzie życzenia, imię, okazję czy inicjały w ozdobnej ramce.

Czyste kartki stwarzają wiele możliwości, ale są także wyzwaniem. Zdjęcia trzeba odpowiednio rozplanować, przytwierdzić równo. Dzięki temu możemy jednak tworzyć oryginalne kolaże i ciekawe kompozycje. Czarne tło to również przestrzeń do pisania, malowania, rysowania. Ten typ albumu zezwala na większą kreatywność i personalizację stron. Rozmiar zdjęcia również nie jest problemem – nie trzeba się obawiać, że nie zmieści się do plastikowej folii. Fotografie możemy wsuwać w przyklejane ramki, jeśli nie chcemy przytwierdzać ich na stałe i niszczyć, lub przyczepiać specjalnymi naklejkami. To nic innego jak cienka taśma dwustronna podzielona na małe kawałki. Jest o wiele skuteczniejsza od kleju i zapewnia większą stabilność zdjęć niż trójkątne rogi. Pozwala także przyklejać inne materiały jak pocztówki, liście, bilety.

Wspólne oglądanie albumu ze zdjęciami przywoła wspomnienia i wywoła wiele emocji. To doskonały pomysł by udokumentować ważne chwile. Pozwoli osobie obdarowywanej przyjrzeć się im z innej, naszej perspektywy.

Zdjęcie z listem

Kolejny pomysł wykorzystujący fotografie, tym razem w nieco inny sposób. W prawie każdym domu możemy znaleźć zdjęcia. Wiszące na ścianie, stojące na meblach, przyczepione do lodówki lub tablicy. Dołączenie tekstu do fotografii to bardzo proste rozwiązanie, które uczyni prezent bardziej intymnym i wyjątkowym. Może to być romantyczny wierszyk, list miłosny, czy opis wspólnie spędzonej chwili uwiecznionej na fotografii. Ważne, by było szczere, pisane od serca.

Do wykonania tego prezentu polecam kupić dużą ramkę i zdjęcie różniące się formatem. By napis był czytelny potrzebujemy sporą ilość przestrzeni. Fotografię możemy umieścić na białej lub bardziej ozdobnej kartce. Myślę, że najlepiej będzie się ona prezentować przyklejona na środku lub w jednym z rogów ramki. Jego poziomy układ zapewni dużo miejsca, a same pisanie uczyni łatwiejszym. Nie będziemy musieli dzielić zdań na kilkanaście części. Tekst może tworzyć obramowanie, lub być dopiskiem z jednej bądź kilku stron – możliwości jest naprawdę dużo. Należy pamiętać jedynie o estetyce. Pismo powinno być równoległe do dolnej krawędzi ramki. Na gładkim papierze możemy narysować delikatnie ołówkiem linie pomocnicze. Tekst można oczywiście wydrukować, jeśli np. ładne pisanie sprawia nam trudność.

Koperty ,,otwórz gdy”

To jeden z pierwszych wykonanych przeze mnie projektów. Wydawał się być idealnym rozwiązaniem na początku relacji, gdy jeszcze nie spotykałam się tak często z moim chłopakiem. Bliskość i obecność są dla mnie naprawdę ważne. Chciałam dawać siebie, angażować się, pomimo dzielącej nas odległości. Mieć choć namiastkę poczucia, że uczestniczę w ważnych, trudnych i radosnych chwilach drugiej połówki. Taką możliwość dały mi właśnie koperty na różne okazje. Podzieliłam je w sposób umożliwiający wykorzystanie w różnych sytuacjach, gdy pojawią się emocje lub potrzeby. W internecie można znaleźć naprawdę masę propozycji co do ich nazewnictwa i skompletowania zawartości. Koperty wykonane przeze mnie już dawno zostały wykorzystane.

Co włożyć do kopert?

Oto kilka moich pomysłów na nazwy kopert oraz przedmiotów, które można umieścić wewnątrz nich.

  • Otwórz gdy jest Ci smutno – do środka możemy włożyć wspólne zdjęcia, motywujące cytaty, śmieszne memy i żarty.
  • Gdy się nudzisz – proponuję załączyć kila krzyżówek, łamigłówek, płytę z filmem lub grą, czy polecić inną aktywność.
  • Otwórz gdy, jesteś zestresowany – w tym przypadku sprawdzą się moje ulubione kolorowanki, mały zestaw kredek, czekolada, folia bąbelkowa.
  • Gdy tęsknisz – wspólne zdjęcie, parę słów wsparcia lub odcisk dłoni na papierze pomogą przezwyciężyć trudne chwile.
  • Gdy nie możesz spać – załączyć możemy narysowane baranki do liczenia, opowiadanie lub fragment książki, relaksującą mieszankę herbaty.

Prezenty D.I.Y. idealne na każdą okazję

Pamiętajcie, że prezenty można dawać zawsze. Każdy dzień jest dobry by zaskoczyć rodzinę czy znajomych, a satysfakcja z ich uśmiechu – bezcenna. Przedmioty wykonane własnoręcznie zyskują na wartości pomimo tego, że ich elementy nie są bezbłędnie i idealnie wykonane. By zrobić coś samodzielnie, wbrew pozorom, nie jest potrzebny talent czy szczególne umiejętności. Wystarczą dobre chęci, zaangażowanie i odrobina fantazji. Podarunkiem może być dosłownie wszystko, ale ja postanowiłam przedstawić wam kilka nietypowych propozycji. Tutaj możecie znaleźć więcej pomysłów. W razie pytań do moich prezentów, jestem do waszej dyspozycji 🙂

Leave a Reply